21 października 2016

Edukacja filmowa w Bolesławcu

W roku 2016/2017 po raz kolejny Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przystąpiła do projektu „Filmoteka Szkolna. Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej". W informacji, przesłanej nam przez panią Sylwię  Czernatowicz czytamy:
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN.A oto fragment recenzji filmu "Rewers", napisanej przez jedną z uczennic.

Film opowiada o czasach trudnych dla Polski. Akcja toczy się w latach 50. XX wieku, niespokojnym, niestabilnym okresie powojennym. Główną bohaterką jest Sabina, świetnie zagrana przez Agatę Buzek. Mierzy się z trudami życia wraz z mamą (w tej roli Krystyna Janda) oraz babcią (Anna Polony). Najważniejszą męską postacią jest Bronisław, w którego wcielił się Marcin Dorociński. Grę aktorską oceniam bardzo wysoko, szczególnie spodobały mi się trzy główne damskie kreacje. 
W filmie świetnie ukazano ówczesne realia. Socrealizm, kult jednostki, komunizm, donosy, a to wszystko z perspektywy szeregowych obywateli.
Obraz tworzy niesamowity nastrój. Świetne kadry, sposób prowadzenia kamery i oświetlenia utrzymują aurę tajemnicy, zagrożenia i niepokoju, sprawiając, że widz nie może się oderwać. Czerń i biel w połączeniu z ciekawymi, bardzo profesjonalnymi ujęciami i doskonałą, nieprzesadzoną scenografią dają przepiękny efekt.
Film prezentuje gatunek czarnej komedii. Humor i dialogi są bardzo inteligentne, dają do myślenia i bawią do łez. Sposób wypowiedzi bohaterów jest odważny i adekwatny co do przynależności poszczególnych grup społecznych, środowisk, z których przychodzą.
Produkcja zebrała wiele nagród, między innymi „Wielką Nagrodę€ - Złote Lwy” dla najlepszego filmu, producenta, za zdjęcia (dla Marcina Koszatki), muzykę (dla Włodzimierza Pawlika), główną role kobiecą (dla Agaty Buzek) oraz drugoplanową męską (dla Marcina Dorocińskiego) , nagrodę „Orła 2010 Polskiej Akademii Filmowej” oraz MFF w Moskwie.
Osobiście nie lubię współczesnego kina polskiego. Jednakże „Rewers” stał się pierwszym filmem, który pozwolił mi zmienić opinię, co do oceny rodzimego kina. Poruszył mnóstwo ważnych kwestii m.in. relacje międzypokoleniowe, okres powojenny, politykę, miejsce kobiet w społeczeństwie. Film polecam każdemu… Nawet jeśli do kogoś nie trafi czarny humor, to na pewno pozna mnóstwo ważnych informacji i skonfrontuje się z różnymi postawami życiowymi oraz prawdami moralnymi.