24 października 2016

O uchodźcach w Bolesławcu

Z Bolesławca nadeszła do nas relacja z takiej oto ciekawej inicjatywy.
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przyłączyła się do apelu Inicjatywy Chlebem i Solą na Dzień Solidarności z Uchodźcami, który przypada 15 października 2016 roku. Pod hasłem sprzeciwu wobec przemocy dyktowanej rasizmem i nienawiścią, w imię międzynarodowej współpracy i ludzkiej solidarności zorganizowaliśmy lekcję otwartą wiedzy o kulturze przeprowadzoną 5 października przez Pana Pawła Domzalskiego (edukatora filmowego, edukatora sztuki, trenera czytelnictwa oraz animatora kultury), która miała formę warsztatową...... Wykładowca skupił się w nim na podstawowych definicjach związanych z uchodźctwem i migracją, przedstawił zjawisko uchodźctwa na terenie Dolnego Śląska i Powiatu Bolesławieckiego w latach 1946-1990. Omówił historyczne podłoże migracji naszego narodu. Następnie przeczytał wypowiedzi uchodźców z Syrii, mieszkających w Niemczech i Holandii.
 
Najważniejszą częścią spotkania jednak były warsztaty, na których próbowano odpowiedzieć na pytanie, „Co zrobić, by postrzeganie imigrantów bez stereotypów i uprzedzeń było możliwe?” W dyskusji próbowano zebrać argumenty obalające stereotypy, którymi kieruje się społeczeństwo polskie wobec uchodźców. Było to ilustrowane prezentacją z infografikami ze strony uchodźcy.info. Młodzież aktywnie włączyła się w dyskusję na temat tego, jak obalać stereotypy.
Po zajęciach chętni uczniowie przez kolejną godzinę czytali w czytelni fragmenty książki „Przeprawa. Moja podróż do pękniętego serca Syrii” Samar Yazbek. Pan Paweł Domzalski omówił także różnice i podobieństwa kulturowe między wyznawcami islamu i chrześcijaństwa a na koniec dnia uczniowie uczyli się wybranych słów w języku arabskim oraz poznali podstawowe informacje na temat kultury Bliskiego Wschodu. Była to bardzo ciekawa i niezmiernie potrzebna lekcja tolerancji, która pozwoliła poznać osoby, które w znacznej mierze różnią się od mieszkańców Polski oraz pokonać niepotrzebne lęki. Zajęcia powtórzono 7 i 10 października dla klas 2 technikum hotelarskiego i reklamy oraz 3 technikum żywienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali broszury, plakietki oraz naklejki a najaktywniejsi uczniowie torby płócienne przygotowane przez Inicjatywę Chlebem i Solą.
relacja: Panie Aneta Antczak, Sylwia Czernatowicz