24 listopada 2016

Biblioteka SP 1 w Mikołowie i MMBS

Różnorodność działań podejmowanych w trakcie trwania Miesiąca Bibliotek  w mikołowskiej Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Olimpijczyków, przedstawia nam Pani Alina Czarnota, nauczyciel bibliotekarz w tej szkole.
Jak co roku w październiku włączyliśmy się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Tym razem motywem przewodnim były 100 urodziny pisarza Roalda Dahla. Odbyły się kolejne edycje konkursów: ortograficznego „O pióro Dyrektora szkoły”, gdzie uczniowie pisali dyktando będące urywkiem powieści BFG oraz „Pięknego czytania”, podczas którego czytano fragment książki Charlie i fabryka czekolady. Ponadto uczniowie klas V i VI wzięli udział w akcji „Poczytam Ci kolego”. Podczas spotkania przy herbatce i ciastku zaprezentowali swoje ulubione książki, krótko omówili ich treść, a następnie odczytali kolegom swój ulubiony fragment. Zwieńczeniem akcji był konkurs na najciekawszą recenzję. Uczniowie biorący udział w spotkaniu przeczytają ulubiony fragment również na lekcjach języka polskiego, aby zachęcić szersze grono kolegów do czytania. Mamy nadzieję, że akcja rozszerzy się na pozostałych uczniów i wszyscy będą mieli okazję do podzielenia się ulubioną lekturą.
W klasach VI zorganizowano konkurs na najładniejszego lapbooka dotyczącego życia i twórczości Roalda Dahla. Choć był to pomysł nowy i nieznany dotąd uczniom, wykazali się oni niezwykłą kreatywnością, a wybór zwycięzców okazał się sporym wyzwaniem. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w quizie dotyczącym życia i twórczości pisarza, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Dla uczniów mających problem z terminowym zwrotem książek w październiku ogłoszono amnestię. Spóźnialscy nie ponosili żadnych konsekwencji jeśli zdążyli oddać książki właśnie w tym okresie.

 Relacja: Pani Alina Czarnota