22 listopada 2016

Czytam dzieciom (nie tylko swoim)

Bardzo różnorodne zajęcia czytelnicze proponuje swoim uczniom nauczyciel bibliotekarz, pracujący w Szkole Podstawowej nr 1 w Gryfinie. Dzisiaj przedstawia nam sprawozdanie z akcji "Czytam dzieciom (nie tylko swoim)".
W związku z Miesiącem Bibliotek Szkolnych biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Dąbrowskiej w Gryfinie postanowiła ogłosić w październiku akcję "Czytam dzieciom (nie tylko swoim)!". Polegała ona na zaproszeniu przez wychowawcę do klasy rodzica, babcię, dziadka, opiekuna dziecka, bądź inną bliską osobę dorosłą, by ta przeczytała na forum klasy fragment swojej ulubionej książki z dzieciństwa lub lat młodzieńczych. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, podtrzymanie relacji rodzinnych oraz zwiększenie zaangażowania rodziny ucznia w życie klasy lub szkoły. Pomysł cieszył się sporym powodzeniem, w związku z czym przez cały październik naszą szkołę odwiedzali rodzice, babcie, czy dziadkowie. W popularyzację czytelnictwa włączyło się również kilku nauczycieli z naszej szkoły.

Do akcji przystąpiło łącznie 8 klas, z czego niektóre z nich miały kilku gości! Cieszy nas również to, że aktywnością czytelniczą wykazały się nie tylko klasy I-III, ale również ich starsi koledzy. Uczniowie w skupieniu i z ogromną przyjemnością słuchali fragmentów książek wybranych przez zaproszonych gości, żałując jedynie, że spotkania trwają tak krótko. Niektórzy ze słuchaczy od razu po zajęciach biegli do szkolnej biblioteki, by wypożyczyć pozycję, której fragment został wcześniej odczytany. Mamy wielką nadzieję, że w kolejnych miesiącach klasy będą dalej zapraszały gości, by ci odczytali część swojej ulubionej książki, która zaciekawi uczniów i zachęci ich do jak najczęstszego czytania. W ramach akcji czytanie były m. in. pozycje takie jak „Cudaczek Wyśmiewaczek”, „Pippi Pończoszanka”, „Hobbit”, „Mikołajek”, "Dobre maniery Cecylki Knedelek czyli o tym, że wypada wiedzieć, co wypada”, czy "13. skrytka". Książki były bardzo różnorodne i niezmiernie ciekawe, opowiadające o ważnych, mądrych lub zabawnych zdarzeniach. Każda z nich została niezwykle ciepło przyjęta przez odbiorców.
 
Niezmiernie się cieszymy, że akcja czytelnicza "Czytaj dzieciom (nie tylko swoim)!" cieszyła się tak ciepłym przyjęciem ze strony zarówno słuchaczy, jak i zaproszonych gości. Serdecznie dziękujemy zarówno rodzinie uczniów, jak i nauczycielom, którzy włączyli się w tę akcję biblioteki szkolnej.
Relacja - pan Adrian Kopp