4 listopada 2016

Kocie życie książek

W bibliotece Szkoły Podstawowej w Pilźnie odbywały się warsztaty dla uczniów "Kocie życie książek", podczas których starym książkom podarowane zostało nowe, kocie życie. Relacja p. Anny Poznańskiej:
Koty wykonane podczas warsztatów plastycznych mają być symbolami realizowanego w naszej szkole czytelniczego projektu edukacyjnego "Czytam, bo lubię". Ze względu na ogromny odzew ze strony uczniów (zapanowała u nas wręcz " moda na koty"), planujemy zorganizować wystawę wykonanych prac. Na razie koty wygrzewają się w bibliotece na parapecie.


Warsztaty prowadzone były przez nauczycieli bibliotekarzy (Anna Poznańska i Marta Wawrzkowicz) oraz polonistkę Magdalenę Matusik. Uczniowie klas 4-6 przychodzili do biblioteki podczas przerw, w klasach młodszych prowadzono warsztaty w salach w porozumieniu z wychowawcami. Koty wykonywano również podczas zajęć świetlicowych (jesteśmy też wychowawcami świetlicy) i na godzinach wychowawczych.
Kocie zajęcia odbywały się w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych i nadal mamy mnóstwo chętnych
.
Do wykonania kotów wykorzystałyśmy książki wykreślone z księgi inwentarzowej z naszej biblioteki, zaprzyjaźnionej biblioteki z okolic Tarnowa oraz z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pilźnie. Musiały to być książki w dość dobrym stanie technicznym, szyte, w twardej oprawie, odpowiednio grube - 200-300-stronicowe, choć z grubszych, 500-stronicowych też wychodzą piękne, "najedzone" koty.
Pomysł został zaczerpnięty z czasopisma " Biblioteki w Szkole" nr 12/2015 i zmodyfikowany na potrzeby naszej szkoły :).
Efekty akcji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania, bibliotekę zaczęli odwiedzać nawet uczniowie, którzy dawniej byli rzadkimi gośćmi, zaczynamy już mieć problem z wolnymi książkami do wykorzystania...
Dziękujemy za nadesłany materiał!