30 listopada 2016

MMBS w SP nr 4 Oświęcimiu

W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu podsumowano Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Relację nadesłała do nas p. Monika Kita. Zapraszamy!
W naszej szkolnej bibliotece każdy tydzień października został poświęcony innemu gatunkowi książek. Był to m.in.: Tydzień ze słownikiem, Tydzień z kryminałem, Tydzień z baśniami, Tydzień z wierszami...

W pierwszym Tygodniu ze słownikiem zorganizowany został konkurs Detektywi słów . Polegał on na jak najszybszym odnalezieniu podanego słowa na wskazanej stronie. Kolejną akcją był konkurs Mistrz ortografii. Polegał on na odnalezieniu wszystkich błędów w dyktandach. Uczniowie przejęli rolę nauczycieli i poprawiali błędy. Na zakończenie Tygodnia za słownikiem zorganizowany został konkurs Mistrz alfabetu. Uczniowie klas młodszych układali w kolejności alfabetycznej tytuły książek, a uczniowie klas starszych nazwiska autorów. Utrudnieniem w klasach I-III było kilka tytułów rozpoczynających się na tę samą literę, a w klasach starszych wypisanie pisarzy począwszy od ich imion (czasem nawet dwóch).


 Drugi tydzień przebiegał pod nazwą Tydzień z kryminałem. Miał on zachęcić uczniów do sięgnięcia po książki z serii detektywistycznych jak np. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai", "Agata na tropie", "Scoby-Doo" czy "Felix, Net i Nika". Były one szczególnie polecane uczniom do wypożyczenia. Ponadto zorganizowana została gra terenowa pod hasłem Zaginione tytuły. Polegała ona na odnalezieniu i spisaniu 32 tytułów książek. Były one poprzyczepiane były w różnych miejscach w całej szkole. Należało również dopisać autorów, co wymagało sporego wysiłku. Można było korzystać z wiedzy koleżanek i kolegów, Internetu, a najlepiej sprawdzić w szkolnej bibliotece.
Kolejną ciekawą propozycją dla odwiedzających bibliotekę w Tygodniu kryminałem była fotobudka pn. Zmiana nie do poznania. Każdy, kto wypożyczył książkę mógł również za pomocą kilku rekwizytów przebrać się za kogoś całkiem innego. Zmiana nie do poznania wzbudziła w uczniach wiele radości. Pomysłom na nowe charakteryzacje nie było końca.


 

Podczas Tygodnia z baśniami rozstrzygnięty został konkurs pt. Baśnie, naturalnie. Głównym celem konkursu było zachęcenie do czytania baśni różnych stron świata, pobudzenie wyobraźni oraz promocja wartości ekologicznych. Aby wziąć udział w konkursie należało wykonać pracę plastyczną, będącą interpretacją wybranej baśni, wykorzystując w tym celu materiały naturalne, takie jak: kamyki, muszelki, patyczki itp. Prace były niezwykle pomysłowe i ciekawe. Kolejną akcją w Tygodniu z baśniami była Baśniowa krzyżówka. Do jej rozwiązania potrzebna było dobra znajomość baśni Braci Grimm. 

 
 
Na zakończenie odbył się Tydzień z wierszami podczas, którego uczniowie wspólnie recytowali ulubione rymowanki Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Bawili się przy nich czytając wiersze z podziałem na role oraz odgrywając scenki. Chętni malowali ilustracje do wybranych przez siebie tekstów, które potem były wykorzystane do odgadywania tytułów wierszy.


Dziękujemy za materiał!