16 listopada 2016

MMBS w SP11 w Oświęcimiu

Relacjami z działań podczas Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych dzieli się z nami p. Agnieszka Pomietlak ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Oświęcimiu:
Tegoroczny miesiąc bibliotek szkolnych upłynął pod hasłem: ”Książka to dopiero początek...”. W związku z tym na miłośników książek czekało w tym roku wiele atrakcji. Najpierw uczniowie wszystkich klas brali udział w plebiscycie na ulubioną postać z bajki – klasy 1-3 oraz na ulubionego pisarza – klasy 4-6. Oddano mnóstwo głosów, zainteresowanie było ogromne. Po przeliczeniu wszystkich głosów wśród pisarzy bezapelacyjnie wygrała J. K. Rowling. Natomiast wśród bohaterów bajek prym wiódł żółw Franklin. Przez cały miesiąc dzieci uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych. Jedna z klas brała udział w gali przyznania 23. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Od 3 do 7 października w naszej bibliotece trwał także tydzień z twórczością Roalda Dahla, przeprowadzony z okazji przypadającej w tym roku 100. rocznicy urodzin tego pisarza.


Uczniowie dowiedzieli się o niezwykłym życiu Dahla oraz wspólnie czytali fragmenty takich utworów jak „Charlie i fabryka czekolady” oraz „Charlie i wielka, szklana winda”. Podczas akcji „Przerwa z książką” uczniowie mieli także okazję zapoznać się z literaturą mniej znanych polskich autorów książek dla dzieci. 
Zwieńczeniem MMBSz było przyjęcie w poczet czytelników uczniów klas pierwszych, którzy zostali uroczyście przyjęci do zaszczytnego grona czytelników szkolnej biblioteki. Cała uroczystość miała bardzo szczególny charakter. Uczennice aktywu bibliotecznego przygotowały specjalnie na ten cel przedstawienie. pt. „W krainie bajek i baśni”. Przyszli czytelnicy uczestniczyli w całej uroczystości bardzo aktywnie, ponieważ musieli odpowiadać na zadawane przez prowadzącego pytania, wspólnie śpiewali piosenkę i słuchali fragmentów znanych baśni. Za każdą dobrze odgadniętą zagadkę ukazywała się czytelnikom postać z bajki. Były to min. Kopciuszek, Calineczka, Królewna Śnieżka, Alicja w Krainie Czarów, Czerwony Kapturek wraz z wilkiem, Dziewczynka z zapałkami oraz liczne wróżki i księżniczki. Po uroczystym ślubowaniu przed postacią Królowej Książek nowi czytelnicy otrzymali pamiątkę w postaci zawieszki na drzwi.

Dziękujemy za relację!