28 listopada 2016

Sienkiewiczada


Rok Henryka Sienkiewicza powoli dobiega końca. Otrzymujemy coraz więcej zgłoszeń  informujących o bibliotecznym świętowaniu dotyczącym tego naszego wielkiego twórcy. W krakowskiej Szkole Podstawowej nr 92, odbyła się Sienkiewiczada, którą Pani Kinga Guzik tak opisuje:.
Senat RP ogłosił rok 2016 rokiem HENRYKA SIENKIEWICZA, w związku z przypadającym w listopadzie 100-leciem śmierci pisarza. Nauczyciele języka polskiego, wraz z pomocą bibliotekarza szkolnego zorganizowały w Szkole Podstawowej nr 92 w Krakowie SIENKIEWICZADĘ, czyli sztafetę literacką. Zabawa trwała cały tydzień. Uczniowie klas 4-6 wykonywali różne zadania i brali udział w ciekawych przedsięwzięciach.
Poniedziałek rozpoczęliśmy od walki o CERTYFIKAT znawcy życia i twórczości H. Sienkiewicza. Uczniowie biegali na przerwach po szkole w poszukiwaniu zadań do rozwiązania, które ukryte były w rożnych dziwnych miejscach: na drzwiach, gazetkach, tablicach ogłoszeń itp. We wtorek, chętne dzieci wykonywały portrety pisarza - kl. 4, a także mapy myśli dotyczących podróży i życia H. Sienkiewicza - kl. 5 i 6. Środa, była chyba najzabawniejszym dniem sztafety, gdyż odbył się barwny KOROWÓD POSTACI z książek H. Sienkiewicza. Uczniowie, do stworzenia strojów użyli niemałej wyobraźni. Jednak sam strój, to nie wszystko. Uczestnicy musieli również zaprezentować się przed komisją i innymi dziećmi podczas uroczystego happeningu. Ponadto w czwartek odbył się konkurs poetycki pt.: "Wiersz bez kiczu o Sienkiewiczu". Uczniowie wykonywali także albumy rodzinne H. Sienkiewicza oraz projekt okładki do wybranej BAJKI pisarza. Dodatkowo uczniowie z klas 4-6, czytali bajki H. Sienkiewicza i najmłodszym uczniom naszej szkoły.

W piątek wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali gimnastycznej. Najpierw nauczyciele odczytali BAJKĘ H. Sienkiewicza, następnie uczniowie odczytani LEGENDĘ ŻEGLARSKĄ. Było to ciekawe przeżycie, gdyż tekst legendy został podzielony na kilka części, z których każdą czytała chórem inna klasa. Miło było usłyszeć pięknie i glośno czytających uczniów. Sztafeta literacka została podsumowana uroczystym wręczeniem nagród i certyfikatów przez Panią Dyrektor. To tygodniowe obcowanie z Sienkiewiczem, pozwoliło na wzbogacenie wiedzy o pisarzu przez uczniów, poznanie jego utworów, a także dało wiele radości podczas wykonywania zadań konkursowych. Ważnym elementem sztafety literackiej było uświadomienie uczniom, ze słowo pisane, jest wiecznie żywe i czytanie książek to świetna zabawa.

 za relację dziękujemy pani Kindze Guzik