28 listopada 2016

Święto Niepodległości

Pani Zofia Kuczyńska zaprasza nas do Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Brzegu Dolnym na relację, jak świętowano 11 listopada i jak młodzież tej szkoły dba o starszych mieszkańców osiedla, na którym szkoła się mieści.
10 listopada 2016 r. spotkaliśmy się na apelu z okazji Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada. Apel przygotowały klasy drugie A, B i C. W pierwszej turze gościliśmy w czytelni szkolnej uczniów klas pierwszych, w drugiej turze przyszli do czytelni pozostali uczniowie oraz zaproszeni goście: Maria Zaremba, Zofia Myszkowska oraz Jan Tomaszewski. Tak się składa, że nasi goście mieszkają nieopodal naszej szkoły, codziennie mogą obserwować nas z okien swoich mieszkań. Pan Jan przychodzi do naszej czytelni na głosowanie w okresie wyborczym i przy tej okazji nawiązaliśmy znajomość. Panie Maria i Zofia są członkiniami Koła Związku Sybiraków w Brzegu Dolnym z którym współpracujemy. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie odśpiewać kilka pieśni patriotycznych, wysłuchać recytacji wierszy i wehikułem czasu przenieść się do czasów zaborów, powstań i zdarzeń z XX wieku. Listopad to czas szczególnej refleksji nad przemijaniem. Pomimo listopadowej aury staramy się radośnie manifestować swój patriotyzm, choćby w chóralnym odśpiewaniu pełnej wersji hymnu narodowego. Na zakończenie apelu Edyta Nestorowska, nauczycielka historii, przedstawiła wyniki ankiety przeprowadzonej w szkole: Nastolatkowie a patriotyzm. Józef Szumilas, dyrektor szkoły, podzielił się refleksjami na temat Narodowego Święta Niepodległości. Wspominał swojego stryja Michała, który walczył o niepodległość Polski, dziękował młodzieży za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i prosił o wywieszenie flagi narodowej 11 listopada.


Zofia Kuczyńska przypomniała o rocznicy konsekracji kościoła pod wezwaniem Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym, która przypada właśnie 11 listopada. Zdjęcia z tego wydarzenia możecie zobaczyć w książce pt. "Kościół to Jezus Chrystus i ludzie", Brzeg Dolny 2005. Uroczystego aktu konsekracji kościoła p.w. Chrystusa Króla w Brzegu Dolnym dokonał 11 listopada 1984 roku ks. kardynał Józef Glemp ówczesny prymas Polski. Jan Tomaszewski w imieniu gości podziękował młodzieży za przygotowanie uroczystości i przywołał harcerski kodeks :
1) Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy.
2) Harcerz jest wierny Ojczyźnie.
3) Harcerz pomaga bliźnim.
4) Harcerz jest przyjacielem wszystkich, a bratem każdego harcerza.
5) Harcerz jest rycerski.
6) Harcerz jest miłośnikiem przyrody.
7) Harcerz jest karny i posłuszny.
8) Harcerz jest wesoły i roztropny w każdej potrzebie.
9) Harcerz jest oszczędny i ofiarny.
10) Harcerz jest czysty w myśli, w mowie i uczynkach; nie pali tytoniu i nie pije napojów alkoholowych.
Pan Jan jest wierny przyrzeczeniom harcerskim i do dzisiaj nosi na palcu pierścień harcerski. Radosnym hip, hip, hura zakończyliśmy spotkanie.
Mam nadzieję, że zobaczymy się jeszcze ponownie na innych szkolnych uroczystościach.
( w podpisie Kuzo)Za relację dziękujemy pani Zofii Kuczyńskiej