20 grudnia 2016

Misja - książka!


Trudne tematy, wielkie wyzwania, mnóstwo pracy i jeszcze więcej satysfakcji! Tak w jednym zdaniu streszczamy relację z konkursu literackiego w Gimnazjum nr 1 w Zawierciu.
Rzucić się na głęboką wodę? Jasne, że tak!
Braliśmy już z uczniami udział w wielu konkursach różnego typu: recytatorskich, plastycznych, literackich i innych, ale tym razem postanowiłam zaprosić młodzież do konkursu bardzo wymagającego i trudnego. Bo nie każdy potrafi napisać… książkę. A my postanowiliśmy spróbować. Konkurs nosi tytuł „Misja – książka!” i pozwala uzdolnionym literacko młodym ludziom spróbować swoich sił w turnieju literackim.Ogłosiłam w szkole, że poszukuję osób chętnych do napisania opowiadań na konkurs i zaczęło się. Zgłosiło się sześć dziewcząt, w tym pięć pisarek i jedna ilustratorka. Łatwo nie było. Brak czasu, brak weny, brak pomysłu, ale nie poddawałyśmy się. Powoli zaczęła powstawać historia złożona z pięciu opowiadań. Miejscem akcji było nieduże amerykańskie miasteczko, a bohaterami nastolatki, jakich wiele spotykamy na co dzień. Ze zwykłymi problemami, różnymi rozterkami i radościami. Łączyło ich jedno – refleksja, co stałoby się, gdyby któregoś z nich nagle zabrakło.

Trudne tematy, fantastyczne ilustracje poprzedzone sesjami fotograficznymi i „gorąca linia” wymiany informacji i dopasowywanie na bieżąco elementów całej tej literackiej układanki. Czy się udało? Uważamy, że tak. Nawet, jeśli nie uda nam się wygrać, zabawa była świetna i jesteśmy zadowolone z efektu. Zapraszamy do lektury: https://ridero.eu/pl/books/a_jesli_mnie_zabraknie/ i zachęcamy do brania udziału w takich konkursach. Nie wolno bać się porażki, bo każde działanie, nawet jeśli nie zostanie zwieńczone wygraną, będzie sukcesem pracującej w pocie czoła grupy. Naprawdę warto!
Za relację dziękujemy pani Katarzynie Musiał