20 grudnia 2016

Tresowanie robotów w Augustowie

Za tym intrygującym tytułem kryje się niezwykle interesująca inicjatywa nauczycieli bibliotekarzy z augustowskiego oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich.
Z nieukrywaną dumą informujemy, że autorką i koordynatorką całego przedsięwzięcia jest nasza redakcyjna koleżanka Małgorzata Sawicka.
Uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów z Augustowa i Lipska wzięli udział w warsztatach z kodowania, przygotowanych przez nauczycieli bibliotekarzy z augustowskiego oddziału TNBSP. Każda osoba, która wzięła udział w warsztatach, miała okazję odkryć, czym jest programowanie. Zadaniem uczniów było przygotowanie robota o nazwie Finch do udziału w wyścigu w labiryncie ułożonym z pudełek. Trzeba było go zaprogramować, czyli napisać kod, pod którym kryją się polecenia jakie robot powinien wykonać. Tak, by w rezultacie sprawnie nim sterować, omijać wszystkie przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do mety.
Umiejętność programowania pozwala zrozumieć, jak działają otaczające nas technologie, by móc bardziej świadomie z nich korzystać, a być może również je tworzyć i rozwijać. Wzmacnia też kreatywność i zdolność logicznego myślenia.


TNBSP Oddział w Augustowie zorganizowało warsztaty dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
A za relację dziękujemy koleżance Monice Rowińskiej