2 grudnia 2016

MMBS w SP w Kończewicach

Relacją z obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych dzieli się z nami kolejna szkoła - SP w Kończewicach:
Świętować zaczęliśmy już z 29 na 30 września, kiedy to podczas nocy w szkole, uczniowie z książką Marka Stokowskiego "Opowieści i legendy Zamku Malbork" w ręce biegali w ciemnościach wokół szkoły i rozwiązywali przygotowane zadania. Zabawy było co niemiara. Jednak najwięcej radości sprawiło uczniom przebranie jednego z członków grupy za średniowiecznego rycerza. Wykorzystując papier toaletowy, stare gazety oraz folię aluminiową dzieciaki wykazały się wielką kreatywnością, tworząc rycerzy, którzy mogliby stanąć w szranki z niejednym Krzyżakiem. A od poniedziałku na wszystkich czytelników czekało w bibliotece wiele atrakcji. Na początek słodkie wypożyczenia i potyczki językowe.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić, czy można połamać język. Oprócz tego w każdy październikowy wtorek i czwartek można było w ramach akcji „Zaczytani w bibliotece” zrobić sobie zdjęcie ze swoją ulubioną książką. W trzecim tygodniu października na uczniów czekała „Randka w ciemno z książką”. W myśl hasła „wypożycz, rozpakuj, daj się zaskoczyć!” dzieciaki wypożyczali książki – niespodzianki. 24 dnia miesiąca natomiast obchodziliśmy Światowy Dzień Origami. Z tej okazji w bibliotece tworzyliśmy papierowe cuda. A przez cały miesiąc wszyscy, zarówno uczniowie jak i rodzice, mogli cofnąć się czasie i trochę powspominać, oglądając kroniki szkolne zgromadzone na wystawie.


Nie zabrakło również konkursów. Młodsi uczniowie mieli za zadanie zilustrować swoją wymarzoną bibliotekę, starsi natomiast mogli wybrać spośród dwóch konkursów. Pierwszy polegał na przedstawieniu zalet czytania książek w formie plakatu lub książeczki elektronicznej, przygotowanej w aplikacji internetowej story jumper. Do uczniów, którzy mają talent pisarski, skierowany był konkurs „Moja baśń”.
Ostatnim akcentem obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych były… urodziny Kubusia Puchatka, na które z niecierpliwością czekały najmłodsze dzieci. Zanim jednak doszło do imprezy przedszkolaki i uczniowie klasy II i III mieli za zadanie przygotować laurkę dla Kubusia. Spośród mnóstwa prac jury wybrało i nagrodziło po kilka z każdej grupy. A podczas samej zabawy dzieci bawiły się w rytm muzyki, rozwiązywały zagadki, poznali historię powstania książki Aleksandra Alana Milne'a, a także rysowały misia z zasłoniętymi oczami. Oczywiście jak urodziny to nie mogło zabraknąć słodkości. Dzięki hojności sponsorów dzieci zajadały pyszne kubusiowe muffinki. 


Tak właśnie świętowaliśmy urodziny biblioteki szkolnej. Wiele atrakcji, zabawy i więcej uczniów w bibliotece!

Relacja: p. Diana Rawińska
Dziękujemy!