2 grudnia 2016

Poczytajmy z gimnazjalistamiO czytaniu, wspólnych spotakniach i o Mikołaju, przeczytamy w sprawozdaniu z realizacji programy "PoczytajMY" w Gimnazjum nr 2 w Działdowie.
Od września 2016 roku grupa uczniów skupionych przy bibliotece szkolnej Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Działdowie uczestniczy w ogólnopolskim programie Centrum Edukacji Obywatelskiej „PoczytajMY”. Gimnazjaliści przy wsparciu nauczyciela bibliotekarza p. Elżbiety Zakrzewskiej przygotowują regularne spotkania czytelnicze dla dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 3 i nr 5 oraz uczniów klasy III a ze Szkoły Podstawowej nr 3. Wspólne czytanie to nie wszystko! Po lekturze razem się bawią, rysują, rozwiązują zagadki, układają puzzle, śpiewają, a także uczą się! Zarówno gimnazjalistom, jak i ich młodszym kolegom zajęcia sprawiają wiele przyjemności.


Program „PoczytajMY” daje możliwość zaangażowania się młodzieży w działania na rzecz innych. Buduje emocjonalne więzi między czytającymi a słuchającymi dziećmi: młodzi „lektorzy” stają się dla nich przewodnikami i często przyjaciółmi. Udział w spotkaniach czytelniczych pozwala gimnazjalistom na rozwijanie umiejętności przydatnych w dalszym życiu, takich jak umiejętność publicznego wystąpienia, planowania działań czy pracy w różnorodnej grupie. Nie można tu nie wspomnieć o rozwoju kompetencji czytelniczych zarówno u młodszych dzieci, jak i czytającej im młodzieży. Głośne czytanie maluchom rozwija ich wyobraźnię, pamięć, pomysłowość, wzbudza w nich ciekawość świata. Udział w programie kształtuje nawyk czytania książek i promuje czytelnictwo wśród młodych ludzi. 
Do tej pory gimnazjaliści z „Dwójki” przeprowadzili 3 zajęcia dla uczniów z SP3 oraz 6 dla przedszkolaków. Uczniowie z klasy III a wysłuchali wierszowanych opowiadań z książki M. Strzałkowskiej „Rady nie od parady”, zdobyli informacje o powstaniu warszawskim z książki J. Papuzińskiej „Mój tata szczęściarz”, poznali fragment powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” oraz dowiedzieli się wielu faktów z życia pisarza. Przedszkolacy natomiast na podstawie przeczytanych im wierszy i opowiadań poznali zasady zachowania się na ulicy, dowiedzieli się, jak zachowywać się spotykając nieznajomych, rozmawiali o starszym rodzeństwie i bawili się z misiami w Urodziny Misia. Dużą atrakcją dla najmłodszych były zajęcia o Mikołaju i choince, wykonywanie portretów Mikołaja czy ozdabianie choinki oraz wspólne układanie puzzli z misiami i zabawa w pieczenie ciasta. To tylko kilka przykładów wspólnej aktywności gimnazjalistów z ich młodszymi kolegami,  zaplanowanych jest o wiele więcej.
„Prowadzenie zajęć z młodszymi kolegami bardzo nam się podoba. Chociaż często wymagają one od nas dużo przygotowań, ponieważ musimy wykonywać pomoce do nich, wymyślać różne scenki, zabawy, zagadki,  jednak mamy satysfakcję, gdy na koniec zajęć  dzieci mówią, że bardzo im się podobały i dobrze bawiły się.  Na początku mieliśmy tremę, ale po kilku spotkaniach zauważyliśmy, że dzieci traktują nas jak swoje starsze rodzeństwo. To bardzo miłe” – dzielili się swoimi wrażeniami uczniowie realizujący projekt „PoczytajMY”.
 Za materiał dziękujemy pani Elżbiecie Zakrzewskiej