28 grudnia 2016

Spotkanie z Anną Czerwińską - Rydel

Z biblioteki Szkoły Podstawowej nr 2 w Nowej Dębie, napłynęła do nas obszerna relacja ze spotkania z autorką - Anną Czerwińską - Rydel.

W dniu 2 grudnia 2016 r. Szkołę Podstawową nr 2 w Nowej Dębie odwiedziła Pani Anna Czerwińska-Rydel - autorka książek, muzyk, pedagog, człowiek wielu pasji i zainteresowań. Spotkanie było możliwe dzięki uprzejmości Hurtowni Taniej Książki w Tuliszkowie, która w ramach współpracy z biblioteką szkolną pokryła koszty organizacji.
Pani Anna Czerwińska-Rydel jest autorką książek biograficznych o wielkich Polakach napisanych specjalnie z myślą o tak wymagającym odbiorcy, jakim są dzieci i młodzież. Na swoim koncie autorka ma 40 napisanych książek, z czego większość poświęcona jest postaciom z przeszłości, o których młodzi ludzie uczą się w szkole. Do tej pory napisała książkę Jaśnie Pan Pichon: rzecz o Fryderyku Chopinie, W poszukiwaniu światła: opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie, Po drugiej stronie okna: opowieść o Januszu Korczaku, Mój brat czarodziej: opowieść o Julianie Tuwimie, Kryształowe Odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim, Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim, Fotel czasu: opowieść o Aleksandrze Fredrze, Słońcem na papierze: opowieść o Kornelu Makuszyńskim. Piórem czy mieczem. Opowieść o Henryku Sienkiewiczu. Anna Czerwińska-Rydel jest także autorką książek, których bohaterką jest dziewczynka o imieniu Matylda.


Z niecierpliwością czekaliśmy na dzień 2 grudnia 2016 r, kiedy to na godz. 8.00 rano zapowiedział się nasz wyjątkowy gość. Pani A. Czerwińska - Rydel przyjechała razem z Panią Ewą Kunicką – redaktorką z Gdańska, witając nas ciepłym uśmiechem i dobrymi słowami. Od samego początku pisarka nawiązała doskonałe relacje z naszymi uczniami, pozostawiając im wybór formy w jakiej miało przebiegać spotkanie. Uczniowie z klas 4-6 zaproponowali, że będą zadawać pytania dotyczące pisarstwa naszego gościa. Na pierwsze pytanie zadane przez Michała: "Czy pisanie książek jest trudne" pisarka stwierdziła, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo z jednej strony jest to jej pasja, a z drugiej strony czasami nie jest łatwo zmobilizować się do pracy. Z drugiej strony pisanie może być trudne, gdy trzeba w wyznaczonym przez wydawnictwo terminie napisać książkę. Pisarka wspominała, że swoją pierwszą książkę napisała w czwartej klasie szkoły podstawowej i był to kryminał, potem w kolejnych klasach i liceum lubiła tworzyć teksty, czuła zawsze ogromną potrzebę pisania.
Przy okazji tej rozmowy przedstawiła siebie jako kobietę z krwi i kości, która oprócz pisarstwa zajmuje się codziennymi sprawami. Następnie głos zabrała Wiktoria, zadając pytanie „Co Panią zainspirowało to tego, że zaczęła pisać książki?”. Pisarka odpowiedziała, że jako pasjonatka pisania, odczuwała i odczuwa potrzebę pisania, jest to czynność, którą robi, ponieważ to bardzo lubi. Podsumowała, że ludzie zostali tak stworzeni, że maja różne talenty i potrzeby z tym związane, a jej potrzebą jest pisanie. Podkreśliła, że niezwykle ważne jest w życiu dorosłego człowieka, żeby praca była pasją. Na pytanie Piotra „Ile czasu zajmuje napisanie książki” opowiedziała, jak wyglądają jej przygotowania do napisania książki. Z uwagi na to, że książki pisarki to opowieści o prawdziwych ludziach, musi najpierw pojechać do tych wszystkich miejsc związanych z daną postacią, a potem zweryfikować materiały pod kątem prawdziwości, ponieważ szczególnie dzieci zasługują na prawdę. „Czy Pani zawsze ma wenę twórczą?” na pytanie zadane przez Szymona opowiedziała zabawną historię swojej kotki Weny, którą otrzymała w prezencie, aby twórcza wena ją nie opuszczała. Od tej pory Wena wszędzie jej towarzyszy i Pani Anna nie może już narzekać na brak weny.


Najbardziej spodobało się pisarce pytanie „Czy było kiedyś tak, że miała Pani pomysł, a on został wykorzystany do jakiejś innej książki?". Wprawdzie się jeszcze tak nie zdarzyło, ale na ogół pisarze nie powinni dzielić się swoimi pomysłami z innymi osobami do czasu napisania książki. Najpoważniej jednak zabrzmiało pytanie „Czy sądzi Pani, że otrzyma Nagrodę Nobla?”. Pani Anna Czerwińska-Rydel odpowiedziała ze śmiechem, że jest zbyt duża konkurencja na rynku pisarskim, więc raczej się Nagrody Nobla nie spodziewa się. W czasie spotkania Pani Anna Czerwińska-Rydel odczytała fragmenty książki o H. Sienkiewiczu pt. „Piórem czy mieczem”, ponieważ nasz szkoła nosi imię Noblisty. Potem nastąpił długo wyczekiwany moment osobistego spotkania z pisarką i otrzymania niepowtarzalnego autografu Pani Anny Czerwińskiej-Rydel. Spotkanie z pisarką było bardzo ciekawie przeprowadzone, odbywało się w konwencji dialogu pisarki z uczniami, połączone z odczytaniem fragmentów książki „Piórem czy mieczem”. Szczególnie zapadła uczniom w pamięci zachęta pisarki do tego, aby kierowali się w życiu swoimi zainteresowaniami i pasjami i robili to, co najbardziej kochają. Na podstawie późniejszych relacji uczniów, byli oni pod wrażeniem niezwykłej osobowości Pani Anny Czerwińskiej-Rydel, a wszystkie książki pisarki dostępne w bibliotece szkolnej zostały wypożyczone.
Spotkania autorskie są formą promocji czytelnictwa, ważną zarówno dla czytelnika jak i twórcy. Jest to niepowtarzalna okazja do zobaczenia pisarza „na żywo” i wzbogacenia wiedzy o autorze o mnóstwo interesujących informacji, których nie można znaleźć w suchej notce biograficznej. Istotne jest to, że „odbrązawiają” osobę pisarza i pozostają w świadomości czytelnika jako rzeczywista postać, w kontekście do niektórych sytuacji z życia szkoły, kiedy to niektóre dzieci uważają, że pisarz to taki człowiek, który już nie żyje.
Materiał nadesłała pani Romana Chejzdral