2 stycznia 2017

Literacka Herbaciarnia w Bolesławcu

Po sylwestrowo - noworocznych szaleństwach, proponujemy wizytę w Literackiej Herbaciarni, w którą na jeden dzień zamieniła się pewna szkolna biblioteka...
15 grudnia 2016 roku w Bibliotece Szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Herbaty… i kawy, jak dopisały uczennice na plakacie :)
Pracownicy Biblioteki wprowadzili naszych czytelników w prawdziwie herbaciany nastrój zamieniając Centrum Multimedialne oraz Czytelnię w Literacką Herbaciarnię.


Do dyspozycji czytelników, w zamian za wypożyczenie książki było kilkadziesiąt gatunków herbat: liściaste, granulowane, ekspresowe, zielone, czarne, owocowe, yerba mate, a dla „kawoszy” (tych pełnoletnich) tradycyjna kawa po turecku lub rozpuszczalna. Wystrój stanowiły (poza herbatą) cytaty z książek o kawie i herbacie, beletrystyka o herbacie, a także samowar i czajnik do parzenia herbaty w stylu rosyjskim. Najważniejszym jednak punktem dzisiejszego dnia była rozmowa o motywie herbaty w literaturze.
Pan Paweł Domzalski czytał fragmenty "Opisu obyczajów i zwyczajów za panowania Augusta III"  Jędrzeja Kitowicza - te o herbacie, kawie ale i innych trunkach :)
Analizowaliśmy także twórczość Dmitrija Głuchowskiego, który w powieści „Metro 2033” uczynił z herbaty jeden z symboli przemijającego świata. Jego bohaterowie, żyjący w postapokaliptycznej Moskwie, byli zmuszeni wyprodukować zamiennik z suszonych grzybów, aby móc podtrzymać zwyczaj picia herbaty. Szkoda, że taki dzień mamy tylko raz w roku!
Imprezę przygotowali - p.Sylwia Czernatowicz, p. Aneta Antczak i p. Paweł Domzalski