10 stycznia 2017

MMBS w Łaziskach

Pani Ewa Dobrosz nauczyciel bibliotekarz w Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach dzieli się dzisiaj z nami przebiegiem imprez organizowanych w ramach trwania Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
W Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Łaziskach tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał pod hasłem „Radość czytania”. Złożyły się na niego różnorodne konkursy. Pierwszym z nich był konkurs plastyczny „Mój ulubiony bohater literacki”. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w dowolnej technice plastycznej swojego ulubionego bohatera literackiego. Do konkursu swoje prace zgłosiło 14 uczniów. Najczęściej wybieranymi bohaterami literackimi były postacie z książki R.R. Rowling „Harry Potter”- tytułowy bohater oraz Hermiona. Nie zabrakło również postaci z innych książek, takich jak: Scrooge z „Opowieści wigilijnej”, Mały Książę, Jacob Black z powieści Stephenie Meyer pt. „Zmierzch”, Daenerys Targaryen z powieści „Gra o tron”, Smaug z powieści Tolkiena pt. „Hobbit”, Katniss Ewerden z „Igrzysk śmierci”. Czytelniczy Turnieju Klasowy „W krainie Władcy Wyobraźni” został przygotowany na podstawie książki J. R. R. Tolkiena pt. „Hobbit” (na podstawie B w Sz. Nr 9/2009). W konkurencji wzięły udział dwuosobowe drużyny ze wszystkich klas gimnazjum. Następną konkurencją był „ Kadr z książki”. Konkurs polegał na wykonaniu fotografii przedstawiającej scenę z wybranej książki spośród nowości bibliotecznych i lektur szkolnych.


Najwięcej wysiłku i kreatywności wymagało przygotowanie kilkuminutowej adaptacji filmowej fragmentu dzieła literackiego. Zrealizowane filmy zostały zaprezentowane podczas uroczystej gali zamykającej obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych 26 października 2016 roku. W tym samym dniu odbył się - po raz pierwszy o zasięgu powiatowym w naszym Gimnazjum - Konkurs „Mistrz Pięknego Czytania” . Do udziału w konkursie zgłosiło się osiemnaścioro uczestników z sześciu gimnazjów :

Głównym celem konkursu była promocja czytelnictwa wśród młodzieży gimnazjalnej, a także doskonalenie umiejętności pięknego czytania, popularyzacja książek dla młodzieży oraz wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania czasu wolnego. Wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani do konkursu Jury oceniało uczestników w następujących kategoriach: dobór tekstu, tempo czytania, interpretacja, umiejętność budowania nastroju, wrażliwość na piękno słowa mówionego. Po zaprezentowaniu się wszystkich uczestników konkursu jury postanowiło przyznać tytuł Mistrza Pięknego Czytania ex aequo: Katarzynie Rosołowskiej i Wiktorowi Marczukowi z Gimnazjum w Łaziskach oraz tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania: Karolinie Słowik z Gimnazjum w Kluczkowicach i Aleksandrze Olszowej z Gimnazjum w Karczmiskach.
Relacja: Pani Ewa Dobrosz