5 stycznia 2017

Wycieczka do Opola

Wraz z młodzieżą z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim, wybierzemy się dzisiaj na wycieczkę do Opola. Oprowadza pani Mirosława Grabowska. Zapraszamy!
Biblioteki szkolne współdziałają  również z innymi instytucjami edukacyjnymi i kulturalnymi, zwłaszcza że wielu nauczycieli bibliotekarzy łączy etaty w bibliotekach z dydaktyką innych przedmiotów. Tak też dzieje się w Szkolnym Multimedialnym Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim. 13 grudnia grupa uczniów z Liceum Ogólnokształcącego pod wodzą pań bibliotekarek wybrała się na wycieczkę do pobliskiego Opola, by poszerzyć swoją przestrzeń edukacyjną o ofertę tamtejszych instytucji nauki i kultury.


Zaczęli od obejrzenia wystawy World Press Photo w Galerii Sztuki Współczesnej, na której zetknęli się z prozą życia uwiecznioną na fotografiach prasowych zgromadzonych na wspomnianej ekspozycji. Szczególne wrażenie wywarła na wszystkich praca, która otrzymała tytuł zdjęcia roku. To fotografia wykonana przez australijskiego twórcę Warrena Richardsona, „Nadzieja Nowego Życia”. Zdjęcie przedstawia mężczyznę, który podaje malutkie dziecko przez płot na granicy serbsko-węgierskiej. Tegoroczny przewodniczący jury Francis Kohn podkreślał, że siła nagrodzonego zdjęcia Richardsona wynika nie tylko z prostoty, ale także z symboliki kolczastego płotu -  „Uznaliśmy, że jest w nim wszystko, co pozwala ukazać to, co dzieje się z uchodźcami”.
Uczestnicy wycieczki rozwijali także swoje kompetencje informacyjne, uczestnicząc w zajęciach zapoznających z ofertą i zasadami korzystania  najbardziej interesującej biblioteki w naszym regionie. Mowa o Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu. Uwagę młodzieży przyciągnęły zbiory filmów w mediatece, automaty do wypożyczania i zwracania książek oraz związana z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia wystawa o aniołach w tekstach kultury. Uczestnicy wyprawy na zakończenie wzięli udział  w warsztatach z filozofii praktycznej, prowadzonych  w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Opolskiego przez prof. dra hab. Grzegorza Francuza. Są bowiem grupą, która w tym roku rozpoczęła naukę filozofii wg autorskiego programu piszącej te słowa, Mirosławy Grabowskiej. Tematyka zajęć koncentrowała wokół zagadnień szczęścia. Młodzi filozofowie wspólnie zastanawiali się nad tym, czym jest szczęście, kiedy człowiek jest szczęśliwy i co nam daje szczęście. Ćwiczyli także wybrane metody coachingowe.

Za relację dziękujemy pani Mirosławie Grabowskiej