7 lutego 2017

Poloniści promują czytelnictwo

Promocja czytelnictwa to nie tylko zadanie nauczycieli bibliotekarzy. Przykład, jak pięknie w to zadanie wpisuje się współpraca z nauczycielem języka polskiego, przysłały nam bibliotekarki z Bolesławca.
W ramach organizowanych już od trzech lat przez polonistę - pana Pawła Domzalskiego zajęć kampanii społecznej „Ja czytam!” odbyło się 30 stycznia 2017 roku w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu kolejne ważne wydarzenie. Pretekstem do podjętych działań promujących czytelnictwo był przypadający 27 stycznia Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu. Uczniowie klasy 2 technikum ekonomicznego zorganizowali „lekcję otwartą na żywo” dla klasy 3 technikum hotelarskiego i reklamy. Wydarzenie to zatytułowano: „Z otchłani”. Ze względów organizacyjnych uroczystość została przeniesiona z Biblioteki Szkolnej do pracowni polonistycznej, gdzie jest więcej miejsca.

Otwarcia spotkania dokonał pan Paweł Domzalski, który podkreślił, zwracając się do młodzieży, że nasza przeszłość naznaczona jest wieloma tragicznymi wydarzeniami. Przywołał pojęcie Holokaustu oraz to, iż nie dokonał się on w próżni społecznej, lecz na oczach całego świata. Życząc refleksyjnego odbioru czytanych tekstów oddał głos młodzieży. Montaż składał się z wierszy Stefanii Ney, Stanisława Balińskiego i Władysława Szlengela. Fragmenty wspomnień pochodziły z tomu „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście”. W tle odtwarzano muzykę Andre Ochodlo oraz Kroke Wschodnie.
Dziękujemy młodzieży, że znalazła odwagę na zmierzenie się z tym bolesnym dla wielu z nas tematem. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem dojrzałości oraz wysokiej techniki lektorskiej, a także panu Pawłowi, który dbał o sprawy techniczne związane z dźwiękiem.

Za relację dziękujemy paniom: Sylwii Czernatowicz i Anecie Antczak
oraz panu Pawłowi Domzalskiemu