16 marca 2017

Dinozaury w bibliotece

Jak twórczo można wykorzystywać w pracy biblioteki szkolnej zasoby internetowe, dowiecie się z kolejnej relacji pani Moniki Rowińskiej z Zespołu Szkół Samorządowych nr 2 w Augustowie.

W swojej pracy często korzystam ze skarbów Ninateki (http://ninateka.pl). Można tam znaleźć znakomite animacje dla dzieci. Jedna z nich pod tytułem „W krainie dinozaurów”, w reżyserii legendy polskiej animacji Witolda Giersza, zainspirowała mnie do przeprowadzenia zajęć czytelniczych o dinozaurach w klasach I i II szkoły podstawowej.
Najpierw przeczytaliśmy świetną książkę "Ivar i zagubiony diplodok", która wchodzi w skład serii „Kraina Dinozaurów” wydawnictwa Czarna Owca. Potem oglądaliśmy wspomnianą już animację "W krainie dinozaurów" dostępną pod adresem http://ninateka.pl/film/podroze-w-czasie-w-krainie-dinozaurow-smf


Bajka powstała w 1966 roku, operuje prostą kreską, w niczym nie przypomina współczesnych disnejowskich produkcji, do których dzieci są przyzwyczajone, ale mimo tego bardzo się podobała – dzieci śmiały się, zakrywały oczy i przeżywały wszystko, co działo się na ekranie.
Warto czasem pokazać im coś innego, niż mogą zobaczyć w kinie, telewizji czy na ekranach swoich smartfonów.
Na koniec uczniowie przeglądali albumy o dinozaurach i rysowali diplodoki, triceratopsy, pterodaktyle… Rysunki ozdobiły bibliotekę, a książki o prehistorycznych gadach były bardzo chętnie wypożyczane.


 Dziękujemy!