31 marca 2017

Jak przygoda, to tylko w bibliotece!

I znów gościmy w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile. Tym razem odbędziemy podróż w odległe zakątki świata. A wszystko za sprawą podróżnika, pana Jarosława Ramuckiego, który na zaproszenie pani Mai Cieślak - Strzelec, pojawił się w bibliotece, aby opowiedzieć o swoich niezwykłych wyprawach.

Niezwykły świat przygody!
Biblioteka to takie fantastyczne miejsce, które dzięki ludziom i książkom potrafi „przenieść” nas w zupełnie inne klimaty, niż te które znamy i widzimy na co dzień.
Są ludzie, którzy tworzą nową przestrzeń. Malują świat zamknięty w słowie i fotografii. Nasze zaproszenie przyjął pan Jarosław Ramucki.
Jaki jest? Słowa Owidiusza najcelniej charakteryzują naszego gościa: „Cieszy się wędrówką do nieznanych miejsc, oglądaniem nieznanych rzek, a trudy wynagradza mu pasja poznania”.
Dzięki spotkaniu z podróżnikiem przeżyliśmy niezwykłe chwile zachwytu nad pięknem przyrody. On pokazał nam ciekawe miejsca, pysznie wyglądające potrawy i cudownych ludzi, z którymi zetknął się na swojej drodze. Znakomicie opowiedziane historie i śliczne nastrojowe zdjęcia spowodowały, że zaczęliśmy myśleć o wakacjach…


Jakie wrażenia po spotkaniu? Przeczytajcie.
Nasze spotkanie z podróżnikiem było czymś niesamowitym. Pan opowiadał nam o ciekawostkach najgłębszego jeziora - Bajkału. Powiedział nam, że Bajkał leży na ziemiach Rosji. Również mówił o tym, że Bajkał to najstarsze i największe jezioro. Dno Bajkału sięga aż 1642 m. n. p. m. Wspomniał o tym, że w zimie Bajkał zamienia się całkowicie w lód, po prostu można się po nim ślizgać. Pokazywał też zdjęcia zamarzniętego Bajkału. Żeby w zimie przedostać się z jednego końca tego jeziora na drugi, to na lodzie poustawiane są znaki drogowe, gdyż w taki sposób wyznaczone są drogi dla pojazdów, którymi można było przejeżdżać – skomentował spotkanie Dawid Kozakiewicz.

Myślę, że całej klasie podobały się zajęcia z podróżnikiem. Mówił o swoich przygodach, opowiadał nam jak różnią się ludzie z całego świata. Mi najbardziej podobał się jego ciepły głos i to, w jaki sposób opowiadał nam o tych swoich niesamowitych historiach. Bardzo zaciekawiły mnie miejsca, o których nam wspominał,, a najbardziej magiczny Bajkał – powiedziała Natalia Bitans.
Pani Maja zrobiła nam niespodziankę i zaprosiła gościa - pana Jarosława Ramuckiego, który jest podróżnikiem. Opowiadał nam o swoich bardzo licznych i ciekawych wyprawach. Wspomniał o Gruzji, jeziorze Bajkał oraz o pustyni - Saharze. Dowiedzieliśmy się, że jezioro Bajkał jest najgłębsze na świecie, a kultura i obyczaje, w odwiedzanych przez pana Jarosława miejscach, są dla nas odmienne i fascynujące. Wizyta upłynęła nam bardzo szybko, szkoda, bo tak ciekawych opowieści moglibyśmy słuchać bez końca. Ponieważ czas był ograniczony, musieliśmy się pożegnać z naszym gościem. Aby to nie było przykre, wszyscy na zakończenie dostaliśmy pyszne pączki – podsumował Stanisław Puciata.
Uwielbiam słuchać ciekawych opowieści. W głowie pojawiają się nowe marzenia związane z podróżami, a podróże po prostu kocham - dodała na zakończenie Maja Cieślak-Strzelec.

Zebrała Maja Cieślak-Strzelec
Zdjęcia – Jarosław Ramucki