23 marca 2017

Najważniejsza jest książka!

Biblioteka Zespołu Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy wzięła udział w akcji "Czytelnicze podaj dalej". Akcja ta została zainaugurowana przez Bibliotekę Pedagogiczną w Łęczycy. Zadaniem bibliotek było zorganizowanie w wyznaczonym dniu działań promujących czytelnictwo i zaangażowanie możliwie dużej społeczności szkolnej.
W Zespole Szkół im. Jadwigi Grodzkiej spotkania czytelnicze rozpoczęły się
z pierwszym dzwonkiem. Tego dnia najważniejsza była książka. Uczniowie czytali, opowiadali o niej, a nawet sami ją tworzyli.
Może niektórzy zapytają, dlaczego książka jest taka ważna? Dla nikogo z nas nie jest ona niczym nowym, korzystamy z niej każdego dnia. Ale może na tyle już spowszedniała
w naszych oczach, że przestaliśmy ją doceniać? Aby to zmienić, postanowiliśmy pokazać, co daje nam czytanie i zachęcić do świadomego sięgania po książkę.
Młodzież czytała w klasach, w bibliotece szkolnej, a nawet na sali gimnastycznej. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki i czytali wspólnie wybrane fragmenty. W jednej z klas na lekcji języka polskiego czytano wiersze romantyków spoza kanonu lektur, w innej uczniowie przygotowali scenkę na podstawie dramatu Sofoklesa „Król Edyp”. W tym dniu czytano nie tylko po polsku. Na lekcjach języków obcych nauczyciele wspólnie
z młodzieżą czytali „Pana Tadeusza” po rosyjsku, „Sherlocka Holmesa” po angielsku
i fragmenty powieści obyczajowej dla młodzieży po niemiecku.W klasie humanistycznej uczeń przedstawił twórczość swojego ulubionego pisarza - Howarda Phillipsa Lovecrafta, autora fantasy i opowieści grozy. Druga klasa nie tylko czytała, ale też tworzyła własne książki na wzór książki artystycznej. Uczniowie wykazali się wielkimi umiejętnościami, wykonując naprawdę unikatowe książki, których treść nawiązywała do słowa „Czytam”. W bibliotece szkolnej po wspólnym czytaniu utworzono ściankę „Czytelniczych inspiracji”. Złożyły się na nią - wypisane na kartkach - najbardziej lubiane cytaty, tytuły i nazwiska autorów książek.
Carlos Ruiz Zafon powiedział, że „jedyny obyczaj, którego należy bronić stanowczo, to obyczaj czytania”. Na straży tego obyczaju stoją jak zawsze bibliotekarze, ale przeprowadzona w naszej szkole akcja wykazała, że ten obyczaj wcale nie zamiera.

Za relację dziękujemy pani Halinie Andrzejczak