3 kwietnia 2017

Lapbookowy zawrót głowy

Tworzenie lapbooków to pasjonujące, ale niezwykle pracochłonne zajęcie. Efekty poniesionego trudu i godzin mozolnej pracy mogą jednak wprawiać w zachwyt.
W dniach 13. 03 – 17. 03. 2017r. trwała w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół nr 1 (Szkoła Podstawowa nr 11 i Gimnazjum nr 4) wystawa ciekawych prac gimnazjalistów – lapbooków. Uczniowie i nauczyciele codziennie głosowali w Lapbookarni na najciekawszą, najładniejszą pracę. Wybór był naprawdę trudny. Lapbook jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone tak, jak wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Lapbooki to efekt kilku godzin spędzonych wspólnie przez uczniów Gimnazjum nr 4 nad projektem stworzenia niepowtarzalnych dzieł. Były kolorowe i przyciągały uwagę oglądających. Dotyczyły lektur szkolnych, ale też ulubionych przez uczniów książek. Lapbooki uczą i bawią, a jednocześnie stanowią pole do popisu dla kreatywności i pomysłowości uczniów. Rozwijają różne umiejętności, jak: czytanie, pisanie, logiczne myślenie, koncentrację. Pogłębiają też wiedzę z tematu jakiego dotyczą, można do nich sięgnąć, by powtórzyć materiał. Autorami lapbooków na naszej wystawie są gimnazjaliści, ale uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej z ogromnym zainteresowaniem oglądali prace starszych kolegów, a następnie głosowali na te najlepsze. Im w przyszłości będzie już łatwiej wykonać takie dzieła, gdyż wkrótce podobne wyzwanie stanie przed nim.
Wystawa zakończyła się sukcesem. Wszyscy oglądający wychodzili zachwyceni i pełni podziwu dla autorów prac. Tylko, który z 70 lapbooków wyróżnić i przyznać mu nagrodę? Decyzja była trudna. Oglądający wystawę wybrali 6 prac, którym przyznano sześć głównych miejsc (według zdobytych głosów). Nagrodzone prace zaprezentowano w gablotach wystawowych przed biblioteką szkolną.
Relacja - Panie Maria Klimuk i Hanna Trybińska