7 kwietnia 2017

Międzynarodowy Dzień Szczęścia AD 2017

Czy świętujecie w swoich bibliotekach dzień szczęścia? Jeśli nie, to może od przyszłego roku warto się włączyć. Przykład nam daje biblioteka LO XV we Wrocławiu.

Tradycyjnie 20 marca, w bibliotece szkolnej obchodziliśmy Dzień Szczęścia. Święto, ustanowione przez ONZ w 2012 roku jest okazją do spotkań z klasami pierwszymi. Uczniowie na początku spotkania wypisywali anonimowo na koniczynkach, co lub kto ich uszczęśliwia, sprawia w ich życiu radość i zadowolenie. Po lekcji, z koniczynek utworzono plakaty dla każdej klasy i przekazano wychowawcy. W trakcie lekcji, prowadzonej przez nauczyciela bibliotekarza razem z pedagogiem szkolnym, pierwszoklasiści poznali definicję szczęścia oraz pojęcie w kontekście religijnym i filozoficznym. Podnoszono również i takie zagadnienia jak: czy uprawianie sportu może nas uszczęśliwiać,  czy jedzenie konkretnych pokarmów sprawia, że jesteśmy szczęśliwsi,  jak wpływa śmiech na nasze poczucie zadowolenia i wiele, wiele innych.

W trakcie drugiej części zajęć uczniowie poznali sylwetkę i twórczość Nicka Vujicica, oraz jego definicję szczęścia. Młodzież miała okazję wysłuchać fragmentów jego książki „Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń” z krótkimi komentarzami nauczyciela, dotyczącymi zmagań autora z niepełnosprawnością. Na zakończenie w każdej z klas odczytane zostały przez nauczyciela bibliotekarza zapisy z koniczynek.
 Relacja pani Ali Pokusińskiej