6 kwietnia 2017

Spotkanie z Sybirakami

O tym, że ważna jest współpraca bibliotek szkolnych z innymi bibliotekami oraz z różnymi instytucjami kultury nie trzeba nikogo przekonywać. Jak taką współpracę realizować? - zawsze warto u innych podpatrzeć.
Dnia 20 marca 2017 r. w Bibliotece Pedagogicznej, przy współpracy Biblioteki Szkolnej PZSP nr 1 w Środzie Śląskiej, odbyło się pierwsze spotkanie zorganizowane w ramach cykl zajęć edukacyjnych – „Prawdziwe historie przy kawie…”. Do udziału w nim zaproszeni zostali przedstawiciele Koła Związku Sybiraków w Środzie Śląskiej - Prezes Koła Ryszard Ćwikliński i Sekretarz Koła Barbara Wysoczańska. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej – młodzież z klasy III b, a poprowadził je Kapelan Średzkich Sybiraków ksiądz Grzegorz Kopij. W miłej atmosferze, przy kawie i ciastku, uczniowie pytali przybyłych gości o ich przeżycia związane z wywózką oraz pobytem na Syberii i w Kazachstanie.

Całość rozmowy, która momentami była bardzo wzruszająca, została nagrana za pomocą kamer i mamy nadzieję, że ukaże się w niedługim czasie w formie pisemnej. Wówczas każdy z mieszkańców powiatu średzkiego będzie mógł ją przeczytać i dotknąć prawdziwej historii Sybiraków z naszych okolic. 

 Relacja pani Katarzyny Waśniewskiej