24 maja 2017

Dobrzeński Wieczór Nauki w Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim

Prezentujemy obszerną relację z przeprowadzonej z szerokim rozmachem imprezy interdyscyplinarnej dla młodzieży, promującej rozmaite dziedziny nauki.  Oczywiście nie zabrakło również zajęć związanych z biblioteką. Materiał nadesłała pani Mirosława Grabowska z Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.
W piątkowy wieczór (5 maja) w Zespole Szkół odbył się Dobrzeński Wieczór Nauki przygotowany przez uczniów gimnazjum i liceum, wspartych przez swoich nauczycieli. Główną ideą imprezy było promowanie różnorodnych dziedzin nauki, m.in. chemii, filozofii i fizyki. Zajęcia dla siebie znaleźli także miłośnicy teatru i sportu. Nie zabrakło również zajęć bibliotecznych, gdyż Szkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne także otwarło swoje podwoje. Prym wodzili w nim członkowie Klubu Miłośników Biblioteki, którzy zapraszali gości do udziału w projekcie „Zielono mi – witaminy w bibliotece”. Wystawa okolicznościowa, quiz oraz poszukiwania w bibliotecznym katalogu wsparte degustacją zdrowej żywności : soków, zielonej herbaty i sałatek wypełniły biblioteczną ofertę dla dużych i małych. Odwiedzające bibliotekę osoby, zanim przystąpiły do degustacji, musiały odnaleźć w systemie elektronicznym „MOL” – spisie wszystkich woluminów, które posiada szkolna biblioteka – książkę lub czasopismo o zdrowym żywieniu.


Tuż przed biblioteką usytuowali się szkolni filozofowie (pod wodzą jednej z bibliotekarek) w strojach wprost ze starożytnej Grecji, zachęcali do ćwiczeń intelektualnych polegających na rozwiązywaniu zagadek egzystencjalnych oraz interpretowaniu tekstów filozoficznych elementami dramy i pantomimy. Najmłodsi mogli narysować swoje wyobrażenie filozofa i w ten sposób stworzyli prawdziwą galerię.

Efektowne doświadczenia i porcję wiedzy w praktyce zapewniły zajęcia z chemii, na których można było poznać tajniki sztucznej krwi, a nawet, bez żadnego zagrożenia... podpalić ławkę!

W pracowni biologicznej, uczestnicy imprezy badali właściwości i budowę kurzych kości oraz sprawdzali co się stanie, gdy zanurzy się je w occie lub spali. Odważni mogli zbadać także prawdziwą świńską nerkę i serce.

W pracowni fizycznej wykonywano doświadczenia z zakresu elektryki, elektromagnetyki i dynamiki. Goście korzystali z napędzanej ręcznie turbiny produkującej prąd i badali m.in. właściwości odpychających i przyciągających się magnesów.

Dla fanów nauk humanistycznych przygotowano pokazy z historii, podczas których można było zobaczyć stare eksponaty oraz makiety zamków i fortec.

Na zajęciach teatralnych, uczestnicy imprezy obejrzeli pokaz "Co krzyczy moje ciało?", w którym członkowie szkolnego koła aktorskiego, swoimi ciałami, przedstawiali wybrane emocje.

Gry i zagadki matematyczne przygotowali szkolni „ścisłowcy”. Wśród nich znalazły się puzzle i warcaby. Natomiast nauczyciele wychowania fizycznego zorganizowali tabatę, czyli serię intensywnych ćwiczeń zwiększających kondycję i wydolność organizmu.

Imprezę zakończyły teleskopowe obserwacje Jowisza i jego satelitów oraz astronomiczny wykład wygłoszony przez pracowników naukowych Uniwersytetu Opolskiego.

Dobrzeński Wieczór Nauki to doskonały przykład współpracy całego zespołu nauczycieli, wśród których nie mogło też zabraknąć bibliotekarzy, a także doskonała promocja szkoły w środowisku lokalnym. Z naukowej oferty skorzystało bowiem około 80 osób.