22 maja 2017

Jubileusz Władysława Reymonta w Bolesławcu

I znów zaglądamy do biblioteki Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu. Tym razem na imprezę czytelniczą z okazji 150. rocznicy urodzin Władysława Reymonta.
10 maja 2017 roku Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zorganizowała działania związane z tą rocznicą. Na pierwszej godzinie lekcyjnej w Sali 24 Pan Paweł Domzalski w barwny sposób przedstawił sylwetkę twórczą pisarza przedstawiając prezentację i wykład zatytułowany „Władysław Stanisław Reymont i jego chłopska epopeja”. Młodzież usłyszała kilka anegdot związanych z jego młodością, z przygotowaniem do pracy organisty w miejscowym lipeckim kościele (miał pełnić tę funkcję po swoim ojcu), potem nieudanych próbach aktorskich oraz przysposobieniu krawieckim.


O tym, ze Władysław Reymont wcale nie nazywał się Władysław tylko Stanisław, o jego fascynacjach okultyzmem, pracy literackiej i społecznej. W 1900 roku został poszkodowany w katastrofie kolejowej pod Warszawą. Dzięki odszkodowaniu w wysokości ponad 38 tyś. rubli, uzyskanych prawdopodobnie dzięki "lewemu" orzeczeniu lekarza, (który stwierdzał m.in. złamanie 12 żeber itp.), miał zapewnioną finansową niezależność. W drugiej części zajęć z młodzieżą Pan Paweł Domzalski omówił genezę, narrację, bohaterów, ale przede wszystkim skupił się na cechach epopei chłopskiej, analizując odpowiednie fragmenty „Chłopów” oraz motywy występujące w powieści (konflikt o ziemię, miłość, śmierć, władza, inność, obrzędowość).
Potem najbardziej zagorzali sympatycy twórczości Reymonta, mimo niezbyt ładnej pogody, czytali wraz z polonistą fragmenty „Chłopów” na Stadionie lekkoatletycznym przy ZSOiZ w Bolesławcu. Ci, którzy nie zdecydowali się na czytanie przysłuchiwali się najładniejszym fragmentom powieści.

Za relację dziękujemy paniom Sylwii Czernatowicz, Anecie Antczak i panu Pawłowi Domzalskiemu