19 maja 2017

"Żonkile" w Bolesławcu

Z okazji 74. rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Do akcji przyłączyła się również Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu.
Młodzież z klasy 2THR, w ramach zajęć WOK i lekcji bibliotecznych, przygotowywała papierowe żonkile. W Bibliotece Szkolnej została przygotowana skromna wystawa upamiętniająca tę akcję.
19 kwietnia 2017 r. na ulicach Bolesławca uczniowie klasy 3TE wraz z s. Anną Mikołajewicz i p. Pawłem Domzalskim rozdawali papierowe i żywe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku. Następnie młodzież obejrzała film o powstaniu w getcie warszawskim „Nie było żadnej nadziei…” Marek Edelman w czasie spotkania z łódzkimi licealistami, na pytanie o szanse tego powstania, odpowiedział: „Ani nie było żadnej nadziei na to, że się coś zwycięży, że się kogoś uratuje i że się coś zmieni…”. Słowa Marka Edelmana autorzy filmu wykorzystali, jako tytuł, bo ich zdaniem najlepiej określają one sytuację bojowników żydowskich walczących w warszawskim getcie wiosną 1943 r. Zajęcia z maturzystami również wpisały się w tematykę związaną z powstaniem w Warszawskim Getcie. Klasa 4TE na lekcji języka polskiego obejrzała fragmenty filmu „Pianista” w reż. Romana Polańskiego.Relacja - panie Sylwia Czernatowicz i Aneta Antczak oraz pan Paweł Domzalski