17 maja 2017

Kwietniowe Święto Książki

Co to jest PPZP? Kto napisał "Pamiętnik Mroczka"? Jaką książkę polecić królowej Anglii?... Takie i inne pomysły na czytelnicze imprezy zrealizowała w swojej bibliotece pani Alicja Pokusińska z XV LO we Wrocławiu. Zapraszamy... i mamy nadzieję, że zima już nie wróci ;-)
Tegoroczny Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich biblioteka LO Nr XV postanowiła uczcić w dwojaki sposób.
Klasy pierwsze tradycyjnie uczestniczyły w zajęciach dotyczących historii książki, w trakcie których uczniowie zapoznali się z rozwojem książki na przestrzeni dziejów (oczywiście w dużym skrócie), z jej różnymi formami, z licznymi ciekawostkami, m. in. książkach w wersji mini i maksi, najdroższych książkach drukowanych i najkosztowniejszych rękopisach. W drugiej części zajęć uczniowie, podzieleni na trzy drużyny, rywalizowali ze sobą w konkursie wiedzy humanistycznej, odpowiadając na pytania mniej lub bardziej serio.


Klasy pierwsze i drugie na początku kwietnia zostały zaproszone do udziału w konkursie, w którym wygraną ukryto pod skrótem PPZP. Każda klasa musiała oddać do końca kwietnia trzy zadania: mema zachęcającego do czytania (z wykorzystaniem własnego zdjęcia), reklamę czytania i kolaż z interpretacją hasła „Czytam, więc...”. Ponadto trzyosobowe drużyny reprezentowały klasę w konkursie wiedzy o książce, z pytaniami m. in. o to czym są inkunabuły, w jakiej księdze pojawiło się pierwsze zdanie w języku polskim, czy kto napisał „Pamiętnik Mroczka”. W quizie oprócz pytań zamkniętych znalazły się pytania otwarte, np. „jaką książkę polskiego autora podarowalibyście Królowej angielskiej” czy „jaka książka powinna się znaleźć w kanonie lektur”. O zwycięstwie klasy zadecydowała końcowa punktacja z wszystkich zadań i quizu. Nagroda – niespodzianka – zostanie wręczona w maju, w terminie korzystnym pod względem pogodowym, ponieważ pod skrótem PPZP kryje się Poranny Piknik z Pizzą (uczniowie zwycięskiej klasy zostaną zaproszeni w trakcie lekcji języka polskiego na piknik przed szkołę, gdzie będą czekały na nich materace, pizza i strawa duchowa – głośne czytanie).
Ps. A „Pamiętnik Mroczka” napisał J. I. Kraszewski :)