16 maja 2017

Uczniowie pilskiej Siódemki w Bibliotece Pedagogicznej

Szkoła nie jest jedynym miejscem, w którym można się uczyć! Przekonali się o tym uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Pile. Relacja pani Mai Cieślak-Strzelec:
Po raz kolejny nasi uczniowie wybrali się na fantastyczne warsztaty, które przygotowała dla nich pani Iwona Bukowska z Biblioteki Pedagogicznej w Pile. Pomysłodawczyni zajęć zaprosiła piątoklasistów w podróż do czterech „krajów”, których wprawdzie nie znajdziemy na żadnej mapie, ale które dobrze jest poznać. Dlaczego? Odpowiedź jest banalnie prosta! Odkrywając tajemnice tych krain, lepiej poznamy ich mieszkańców i będziemy rozumieli ich potrzeby. A te dwie umiejętności pozwolą nam na utrzymanie właściwych, prawidłowych relacji międzypokoleniowych. Uczniowie pracowali w czterech zespołach reprezentujących kraje: Dzieci, Młodzieży, Dorosłych i Starszych. Młodzież w grupach wyrysowała charakterystyczne dla poszczególnych krajów przedmioty, jadłospis, sposób spędzania wolnego czasu. Trudnym zadaniem okazało się ułożenie hasła przewodniego dla danego kraju. Następnie przedstawiciele poszczególnych zespołów prezentowali swoje kraje.


Po omówieniu plakatów zebrani rozmawiali o roli dziadków w ich życiu. Pojawiły się interesujące wątki: miłość, przyjaźń, rodzinne korzenie, przekazywanie tradycji z pokolenia na pokolenie. Ciekawie wypowiadali się na zadane przez prowadzącą pytania, które brzmiały: Czego mogą nauczyć się od swoich dziadków? Czego dziadkowie mogą się nauczyć od nich?
Na zakończenie spotkania uczniowie otrzymali fantastyczną grę, dzięki której w niebanalny sposób w grupach poznawali swoje upodobania i zainteresowania. Dodatkową atrakcją był prezent, który otrzymał każdy uczestnik spotkania. To plansze wspomnianej gry, by mogli zagrać w domach ze swoimi rodzicami i dziadkami, i razem z nimi utrwalać ważne rodzinne wspomnienia.
Po powrocie do szkoły uczniowie stwierdzili, że świat bez telefonu, tabletu czy Internetu jest równie atrakcyjny…, a czas spędzony przy grze, pozwolił im na chwile autorefleksji…, że rodzina jest niezwykle ważna w życiu każdego człowieka!
Dziękujemy za relację!