16 czerwca 2017

A w Gliwicach...

W Gliwicach, a konkretnie w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 9, dzieje się jak zwykle wiele.
Prezentujemy aż trzy relacje z imprez, w których uczestniczyła nasza najaktywniejsza bibliotekarka - pani Beata Wolak.
Wieczór z Andersenem
W dniu 19 maja 2017 r. w Szkole Podstawowej Nr 9 w Gliwicach odbyła się impreza czytelnicza w ramach akcji ,,Noc bibliotek”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z kl. 2 i 3. Postać bajkopisarza przybliżyła dzieciom uczennica kl.6a - Zosia Nowak.
Następnie w poszczególnych salach lekcyjnych odbywały się konkurencje związane z ,,Baśniami” Andersena. Były to:

1. Układanie puzzli związanych z baśniami. 
2. Rozwiązywanie krzyżówek 
3. Rozpoznawanie tytułów baśni na podstawie cytatów. 
4. Dopasowywanie rekwizytu lub postaci do tytułu baśni.
5. Odgadywanie tytułów baśni na podstawie ilustracji.  
Salę gimnastyczną nawiedził również duch pisarza, który przeprowadził z dziećmi krótką pogadankę. Uczestnicy spotkania mogli również oglądać adaptacje filmowe ,,Baśni” Andersena. Głównymi organizatorkami tej imprezy były panie: Aldona Floryan, Joanna Piotrowska oraz Małgorzata Świerdza przy współudziale p. Beaty Wolak, a także wychowawców z klas 2-3.
Potteriada
W dniu 25 maja 2017 r. w bibliotece szkolnej Szkoły Podstawowej nr 9 w Gliwicach odbył się konkurs ze znajomości ksiązek o Harrym Potterze ,,Potteriada”.
W konkursie wzięli udział uczniowie z kl.2-4. Na początku każdy uczestnik za pomocą tiary przydziału był przydzielony do odpowiedniej szkoły. Następnie uczennice prowadzące konkurs z kl.6d : Anna Gabryś oraz Martyna Dzimira i Aleksandra Czarnecka, zadawały uczestnikom pytania dotyczące treści sagi o Harrym Potterze. Zawodnicy musieli wykazać się dokładną znajomością książek o Harrym Potterze. Były także zagadki o eliksirach oraz kalambury.
Na koniec uczniowie wspólnie wykonali z kartonowych pudeł puchar, który otrzymała zwycięska drużyna. Konkurs był przeprowadzony w formie zabawy. Oto laureaci konkursu.
I m Zofia Bularz , Wiktor Kluj z kl. 3a
II m Fabian Rupa kl. 3a , Magdalena Dziużańska kl.4a
III m Adam Łapok kl.3a

Warsztaty dziennikarskie
29 maja 2017 r. . w bibliotece szkolnej SP9 w Gliwicach odbyły się warsztaty dziennikarskie dla uczniów klasy 6a, które poprowadziła redaktor naczelna oddziału lokalnego ,,Dziennika Zachodniego” p. Marlena Polok - Kinn. Zadaniem uczestników było stworzenie krótkich notek prasowych o bieżących ważnych wydarzeniach w szkole, czy w mieście. Prowadząca omówiła z uczniami zasady pisania takich informacji. Trzeba było w takiej notatce podać o czym jest dana informacja np. o jakiejś lokalnej imprezie, kiedy ona się odbędzie oraz jej lokalizację. Ważna jest równiez reguła, aby podać żródło informacji. Omówiono również zasady zamieszczania zdjęć w gazecie. W przestrzeni publicznej można fotografować np. przechodzące osoby dorosłe , ale nie dzieci. Trzeba uzyskać zgodę rodziców na zamieszczenie wizerunku ich pociech.
W spotkaniu wzięły udział członkowie kółka czytelniczego: Sonia Chorzewska, Zuzanna Hilarowicz, Zofia Nowak, Paulina Szołtys oraz Lidia Bodziony, Weronika Kocur, Wojciech Korga, Bartłomiej Kostrzewski i Kacper Łysko.