16 czerwca 2017

O Żydach i Żydówkach

O ciekawym konkursie i niecodziennych bibliotecznych zajęciach z nim związanych możemy przeczytać w materiale nadesłanym z Bolesławca.
Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zakwalifikowała się do udziału w konkursie "O Żydach i Żydówkach". Zgłoszenie Biblioteki zostało pozytywnie zweryfikowane przez Organizatorów Konkursu. Zakwalifikowanych zostało tylko 11 bibliotek szkolnych oraz 91 bibliotek publicznych. Fundacja „Humanity in Action Polska” przysłała do zakwalifikowanych bibliotek 20 interaktywnych książek, które zostały wykorzystane podczas konkursowych warsztatów, przeprowadzonych 8 czerwca 2017 roku (czwartek) przez Pana Pawła Domzalskiego - nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze, animatora edukacji i bibliotekarza z zamiłowania. W zajęciach, podzielonych na dwa moduły, udział wzięło 16 uczniów z klas pierwszych (najmłodsza grupa wiekowa w naszej szkole). Gościliśmy na nich również s. Annę Mikołajewicz - miłośniczkę kultury żydowskiej,


Uczniowie podczas warsztatów poznali najważniejsze informacje o kulturze żydowskiej, muzyce, świętach: Purim, Jom Kippur, Rosz Haszana, Sukkot, malowali Chamsę, poznali 10. najważniejszych polskich Żydów, którzy zmienili losy świata, próbowali i oceniali żydowskie przekąski, takie jak: chałwa, chałka, bakalie, maca i humus. Łamali stereotypy dotyczące postrzegania tej mniejszości narodowej a w drugiej części warsztatów poznali pojęcie mowy nienawiści, hejtingu i razem wypracowywali metody walki z nimi. Jak podkreślają uczestnicy warsztatów były to bardzo interesujące zajęcia, które pozwoliły lepiej zrozumieć kulturę żydowską i pozbyć się funkcjonujących w świadomości lęków i stereotypów.

Bardzo serdecznie dziękujemy za relację nauczycielom z Bolesławca:
Sylwii Czernatowicz
Anecie Antczak
Pawłowi Domzalskiemu