6 czerwca 2017

Digital Youth Forum w ZSOiZ w Bolesławcu

Kolejna ciekawa inicjatywa w Bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. mjr Henryka Sucharskiego w Bolesławcu.
25 maja 2017 roku z inicjatywy Pana Pawła Domzalskiego Biblioteka Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu zorganizowała relację z Centrum Nauki Kopernik oraz warsztaty Digital Youth Forum (DYF). To jedyny taki event w Polsce. Jednodniowe forum dla młodzieży w Warszawie na temat kreatywnego wykorzystania nowych technologii i bezpieczeństwa online.
Digital Youth Forum (DYF) to trzy 90-minutowe sesje, podczas których wystąpiło po 5 prelegentów w każdej. Warsztaty odbyły się w sali polonistycznej nr. 24 w ZSOiZ w Bolesławcu. Otwarcia imprezy dokonał Pan Paweł Domzalski, koordynator wydarzenia w naszej placówce, który przedstawił idę spotkania, cel warsztatów oraz osoby prowadzące zajęcia praktyczne- Panią Agnieszkę Szwed oraz Panią Sylwię Czernatowicz. O godz. 9:30 połączyliśmy się online z Warszawą, z Centrum Nauki Kopernik.
 

Podczas pierwszej sesji uczniowie mieli okazję obejrzeć wystąpienia dotyczące tworzenia filmowego vloga, fejkowych portali i kont internetowych, bezpieczeństwie na Facebooku, jak skonstruować robota Photon do nauki programowania dla dzieci, czy jak stworzyć piękny teledysk z przesłaniem, który jest odpowiedzią na problemy współczesnego świata. W tej części najwięcej emocji wzbudziło wystąpienie Andrzeja i Zuzi, którzy pokazali, ze filmy mogą być nie tylko odskocznią od codzienności, ale i sposobem na życie oraz zamykający sesję teledysk „Where is the love”.
W przerwie uczestnicy spotkania mieli okazję skorzystać ze słodkiego poczęstunku, ale i działali bardzo twórczo pod okiem Pani Agnieszki i Pani Sylwii. Uczniowie opracowywali w pięciu grupach plakaty dotyczące bezpiecznego Internetu. Były to naprawdę twórcze działania, których efekt można podziwiać na zdjęciach. Dyskusje, rozmowy, wspólne przekładanie własnych pomysłów na brystol, spowodowały, że była to najaktywniej spędzona przerwa od dłuższego czasu.
2 panel wpisywał się w działania młodzieży podczas przerwy. Poznaliśmy sposoby na to jak programować. Z kolei Krystian, rówieśnik naszych uczestników pokazał czym są Startupy. Dowiedzieliśmy się jak streamować z głową, o tym, że można stworzyć robota-pająka, i o tym, że pasje są czymś naprawdę bezcennym, co udowodnił 15-letni Igor.

W kolejnej przerwie nasi uczniowie znów pracowali bardzo intensywnie opracowując pomysły dotyczące wykorzystania nowych technologii w szkole- pracę koordynowali: Pani Agnieszka i Pan Paweł. Trzecią część DYF oglądaliśmy już bardzo zmęczeni. Z dużym zainteresowaniem prześledziliśmy prelekcję Remigiusza Wierzgonia, poznaliśmy tajniki komunikacji. Wyjątkowe emocje wzbudziło wystąpienie Claudii Kowalewskiej, która opowiadała o swojej walce z rakiem. Zakończenie było z przytupem i na pocieszenie zmęczonych nóg i kręgosłupów wysłuchaliśmy dobrej dawki muzyki w wykonaniu Enosis.
Relacja: Panie Sylwia Czernatowicz i Aneta Antczak.
Dziękujemy!