22 czerwca 2017

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM?

Rok szkolny z "Bibliotekami Szkolnymi Online" kończymy rekordem. Wszystkie relacje z akcji bicia rekordu w czytaniu, zorganizowanej przez "Bibliotekę w Szkole" pt. JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM, zamieszczamy w jednym, rekordowo długim poście :)
Zapraszamy do Białegostoku, Wrocławia, Nysy, Bolesławca, Turku, Tychów i Środy Śląskiej.
1 czerwca 2017 o 10.00 nauczyciele wraz z młodzieżą Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Białymstoku włączyła się w ogólnopolską akcję "Jak nie czytam, jak czytam" bijemy rekord czytania w jednym momencie. W akcji wzięło udział 69 osób.

 *
LO nr XV we Wrocławiu
1 czerwca uczniowie, nauczyciele naszej szkoły przyłączyli się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”. W trakcie jednej lekcji (od 9:45 do 10:30) wszyscy zebraliśmy się na boisku szkolnym i czytaliśmy wiersze... dla dzieci. Licealiści ze swoimi wychowawcami, nauczycielami interpretowali wiersze J. Tuwima, J. Brzechwy, i to nie tylko w języku polskim. Aplauz wywołała klasa czytająca na przemian „Lokomotywę” po polsku, i po niemiecku. Niespodziankę sprawiła nam uczennica, która zaprezentowała „Samochwałę” w gwarze śląskiej. Konferansjerami były dwie uczennice oraz nauczyciel bibliotekarz, autorka niniejszej relacji. Po występach wszystkich klas przyszedł czas na bibliotekarza. Zaprezentowałam wiersz autorstwa Bruno Ferrero „Dziś był absolutnie najgorszy ze wszystkich dni”, który należy przeczytać najpierw od początku, a za drugim razem od końca. Dzięki temu te same słowa, wersy zupełnie inaczej wybrzmiewają, niosą inne przesłanie, różne emocje. Pogoda nam dopisała, humory również i mamy nadzieję, że ta impreza stanie się tradycją naszej szkoły. Koordynator akcji - p. Alicja Pokusińska

 *
Zespół Szkół Technicznych w Nysie
Już po raz drugi, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych wzięli udział w ogólnopolskiej akcji masowego czytania organizowanej przez „ Bibliotekę w Szkole” – Jak nie czytam, jak czytam. Celem tego przedsięwzięcia było wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie młodzieży aktywnej czytelniczo, a także podkreślenie znaczenia biblioteki szkolnej dla edukacji czytelniczej. W tegorocznej akcji wzięło udział około 160 uczniów. Nad całością czuwał Zespół Przedmiotów Fryzjerskich – Marzena Hamankiewicz, Magda Kruk – Cieślik i Angelika Bartoszek- Koza, oraz Małgorzata Wołoszczuk, Elwira Machaczek i Katarzyna Grygorowicz. Koordynatorem była Halina Chowałko- nauczyciel bibliotekarz w ZST.

*
 Zespół Szkół i Placówek Artystycznych w Nysie
"Biblioteka w Szkole" już po raz drugi zorganizowała ogólnopolską akcję masowego czytania pod hasłem " Jak nie czytam, jak czytam”. Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie, pokazanie nieczytającym uczniom, że książki są popularne wśród ich rówieśników. W Zespole Szkół i Placówek Artystycznych w akcji wzięło udział ok. 80 uczniów. Uczniowie uczestniczyli w zabawach z książką- budowanie Ronda 1 Czerwca, ulicy 1 Czerwca w Nysie oraz czytali książki na dziedzińcu szkoły. Organizatorem akcji w ZSiPA była Halina Chowałko (biblioteka szkolna).

*
Zespoł Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu
1 czerwca 2017 roku na Stadionie Lekkoatletycznym Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu przeprowadzona została akcja masowego publicznego czytania pod hasłem „Jak nie czytam, jak czytam”, w której udział wzięło ponad 450 osób. Tym razem organizowaliśmy ją wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną, Miejską Biblioteką Publiczną, I i II Liceum Ogólnokształcącym oraz Zespołem Szkół Budowlanych. Spotkanie z książką rozpoczęli opiekunowie poszczególnych szkół i bibliotek czytając w Roku Josepha Conrada Korzeniowskiego fragmenty „Jądra ciemności”. Następnie uczniowie na murawie stadionu utworzyli napis „CZYTAMY” i oddali się lekturze przyniesionych ze sobą książek. Jedni czytali książki pochodzące ze zbiorów domowych (i oni mieli okazję otrzymać wyjątkową pieczęć przygotowana specjalnie na tę okazję przez Bibliotekę Pedagogiczną w Bolesławcu), inni czytali książki z biblioteki szkolnej, a część uczestników spotkania zdecydowała się na teksty z podręczników - każdy to, na co miał ochotę.
Ustanawianiu rekordu czytania w jednym momencie "towarzyszyła" także sesja fotograficzna, dzięki obecności lokalnych mediów. Kolejnym punktem był konkurs na najlepsze przebranie za postać książkową. Uczniowie wykazali się wyjątkową kreatywnością. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Spośród kilkunastu osób, które wcieliły się m.in. w Anię Shirley, Bilbo Bagginsa, Diabła z „Mistrza i Małgorzaty”, Piotrusia Pana z dzwoneczkami, Alicję z Krainy czarów wybrano te najlepsze. Pierwsze miejsce zajęła uczennica, która wcieliła się w postać Cruelli de Mon z bajki „101 Dalmatyńczyków”. Najlepsi otrzymali drobne upominki w postaci książek i zakładek, przygotowanych przez Organizatorów.
Poranek uwieńczony został czytelniczym piknikiem przy pysznym poczęstunku, ciekawej muzyce i dobrej książce. Do akcji przyłączyli się także nasi uczniowie, którzy przebywają w Chemnitz w Niemczech na praktyce zawodowej. Oni również o godz. 10:00 czytali ulubione książki na łonie natury i łączyli się z nami przekazując relację. Relacja - p.Sylwia Czernatowicz, p. Aneta Antczak, p. Paweł Domzalski.

*
Szkoła Podstawowa nr 1 w Turku
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – słowa naszej noblistki Wisławy Szymborskiej najlepiej odnoszą się do Ogólnopolskiej akcji organizowanej przez biblioteki szkolne pt. „Jak nie czytam, jak czytam”. Przedsięwzięcie organizowane przez „Bibliotekę w Szkole” ma za zadanie udowodnić, że dzieci i młodzież czytają książki i lubią czytać.
1 czerwca w naszej szkole zebrało się ponad 300 uczniów. Po wspólnej wesołej zabawie przyszedł czas na odpoczynek i wysłuchanie fragmentu książki przeczytanej przez naszego Gościa p. Macieja Aniołczyka, radnego Rady Miejskiej Turku. Następnie wszyscy pozowali do wspólnego zdjęcia, pokazującego, że czytanie książek to dobry sposób na spędzenie wolnego czasu, a czytanie nie tylko uczy, ale również sprawia przyjemność.
Tego dnia odbyło się także podsumowanie Szkolnego Fotograficznego Konkursu Czytelniczego pt. „Jak nie czytam, jak czytam”.
*
 Zespół Szkół nr 2 w Tychach
Również nasza szkoła wzięła udział w happeningu czytelniczym. O godz. 10:00 wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się przed budynkiem szkoły by poczytać, każdy to, na co ma ochotę. Wspólne czytanie, tak jak wspólne rozmowy, zbliżają i budują atmosferę spokoju i bliskości. A książka kojarzy się wszystkim z przyjemnością a nie obowiązkiem.
*
Powiatowy Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Środzie Śląskiej
Dzięki sprzyjającej pogodzie 1 czerwca równo o godz. 10.00 udało się przeprowadzić akcję na łące przy ul. Wrocławskiej 10. Każdy miłośnik książek mógł usiąść lub położyć się wygodnie na przygotowanych materacach i krzesełkach.
Półgodzinna akcja, w której wzięło udział aż 292 osoby, miała na celu promocję czytania oraz zbiorów bibliotecznych, a przede wszystkim popularyzowanie książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W trakcie spotkania uczestnicy mogli zapisywać polecane przez siebie tytuły ciekawych książek na specjalnie przygotowanej do tego tablicy.
W porównaniu do roku ubiegłego liczba uczniów czytających książki podwoiła się. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku pobijamy po raz kolejny tegoroczny rekord.