13 czerwca 2017

Wieści z LO XV we Wrocławiu

Pani Ala Pokusińska nadesłała do nas dwie relacje z działań organizowanych w szkolnej bibliotece XV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
„Kto, co, kogo?”
Pod takim tytułem ukrył się konkurs, w którym liczyła się wiedza, refleks, umiejętność kojarzenia i ... dobra kondycja fizyczna. 29 maja, na początku długiej przerwy, na szkolnym Facebooku zostały udostępnione trzy głosy (nagranie – oczywiście tylko fonia, bez obrazu). Zadaniem klas było odgadnąć: 1. Kto czyta fragment wiersza - nazwisko nauczyciela; 2. Jak brzmi tytuł wiersza; 3. Podać nazwisko autora wiersza. Kartkę z odpowiedziami należało jak najszybciej dostarczyć do biblioteki. Dla ułatwienia wiersze czytali nauczyciele powszechnie znani, tj. p. dyrektor, nauczyciel geografii i nauczyciel przedsiębiorczości, a wykorzystano teksty B. Leśmiana „Koń”, J. Kochanowskiego „Na lipę” i W. Szymborskiej „Lekcja”. Wygrana – wielki zestaw słodkości - została wręczona zwycięskiej klasie 1 czerwca, w trakcie imprezy czytelniczej zorganizowanej dla wszystkich klas na boisku szkolnym.
 

„Znani pisarze...i ich nieznane oblicze”
Tradycyjnie w maju gościmy w bibliotece klasy drugie, które uczestniczą w zajęciach poświęconych literatom. Tym których twórczość jest powszechnie znana, chociażby z lekcji języka polskiego, jak i pisarzom dzisiaj troszkę zapomnianym, a kiedyś bardzo cenionym. Zajęcia mają za zadanie pokazać mniej wiadome fakty z życia pisarzy, ich pasje, zainteresowania, rozliczne talenty, ale również i mankamenty charakteru, słabości. Bo też ilu uczniów wie, że S. Żeromski i B. Prus repetowali w gimnazjum? A E. Orzeszkowa robiła koszmarne błędy ortograficzne? A K. K. Baczyński nie cierpiał szkoły, a z języka polskiego miał tróję? ;)
 

Dziękujemy za nadesłany materiał!