17 stycznia 2018

Rebusów literackich ciąg dalszyCieszy nas to, że materiały ukazujące się na naszym blogu są inspiracją dla innych nauczycieli bibliotekarzy do zajęć, konkursów i różnych działań z uczniami w bibliotekach szkolnych w całej Polsce. Relacja ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Toruniu.

Zainspirowana pomysłem pani Moniki Kity z biblioteki Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 4 w Oświęcimiu dotyczącym rebusów literackich, postanowiłam zorganizować nie konkurs, a lekcję o tej tematyce. Uczniowie z klasy 2c gimnazjalnej i 5b na zajęciach bibliotecznych przypomnieli sobie, jak tworzy się rebusy i próbowali stworzyć własne do znanych sobie tytułów książek. Najczęściej wybierali lektury szkolne, ale nie tylko. Zadanie to wyglądające z pozoru na łatwe, wcale takie nie było i niektórzy uczniowie musieli się trochę natrudzić ;).
Właściwie do tego rodzaju zajęć można się szybko przygotować, szczególnie w przypadku nagłych doraźnych zastępstw za nieobecnych nauczycieli, których to wcale w bibliotekach szkolnych nie ubywa, a pomysłów na lekcje biblioteczne zaczyna brakować.
Oto kilka przykładów rebusów powstałych na zajęciach:

Relacja - pani Izabela Kamińska-Smolarek