5 grudnia 2018

Miesiąc Bibliotek pod hasłem „100-lecie Niepodległej” w Turku

Tegoroczny Miesiąc Bibliotek Szkolnych upłynął w bibliotece Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku pod hasłem „100-lecie Niepodległej”. Z tej okazji przygotowano kilka wydarzeń.


Zaprezentowano okolicznościową gazetkę, na której przedstawiono kolekcję historycznych zdjęć naszego miasta, przedstawiających zmiany, jakie w nim następowały. 
Przeprowadzono Konkurs literacko – czytelniczy „Moja Niepodległa” na napisanie wiersza o Polsce. Do współpracy zaproszono tureckich poetów: p. Mariolę Jadwigę Jankowską oraz p. Lecha Lamenta.
Członkowie kółka dziennikarskiego zaprosili do biblioteki p. Halinę Łukaszewską, absolwentkę i Przyjaciela Szkoły. Młodzi dziennikarze przeprowadzili wywiad z naszym gościem do specjalnego wydania szkolnej gazety „Kleks”. 


  
Najwięcej emocji wywołało ogólnoszkolne przedsięwzięcie pt. „Wybieramy 100 książek na 100-lecie Niepodległej”. Nasza czytelnia zamieniła się na jeden dzień w lokal wyborczy, została powołana specjalna komisja wyborcza. Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz chętni rodzice mogli oddać swój głos na Karcie do głosowania. Termin wyborów zbiegł się z wyborami samorządowymi, dlatego wzbudził ogromne zainteresowanie dzieci, które przy tej okazji dokładnie zapoznały się tematyką wyborów. Szkolne wybory miały za zadanie wyłonić 100 najlepszych polskich książek dla dzieci. Powstała lista naszych bestsellerów, a na I miejscu znalazła się nieśmiertelna „Akademia pana Kleksa” Jana Brzechwy, II miejsce zajęło „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza, a na III miejscu znalazł się „Sposób na Elfa” Marcina Pałasza.


Nie mogło również zabraknąć spotkań poświęconych głośnemu czytaniu. Tym razem nasza biblioteka gościła strażaka i leśniczego, którzy naturalnie czytali dzieciom fragmenty polskich książek dla dzieci. Ponadto obaj goście opowiadali dzieciom o swoich zawodach, odpowiadając na wiele różnych pytań.


Wszystkie akcje przeprowadziły bibliotekarki: Elżbieta Nowak i Aleksandra Antczak,
którym dziękujemy za relację!