5 grudnia 2018

,,Mirabelka – kiełkująca historia”

Ze Szkoły Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach otrzymaliśmy ciekawą relację z przeprowadzonych tam warsztatów czytelniczych.6 i 7 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Feliksa Nowowiejskiego w Wydminach, przeprowadzono warsztaty czytelnicze pt.: ,,Mirabelka – kiełkująca historia”, w ramach ogólnopolskiego projektu realizowanego w związku ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości. Zajęcia, na które zaproszono dyrekcję szkoły odbyły się w klasach trzecich edukacji wczesnoszkolnej oraz piątych SP. Poruszały one bardzo trudne tematy typu; wojna, getto, śmierć. Dzieci poznały życie i tradycje ludności żydowskiej zamieszkującej na terenach Polski. Rozmawiały o ich pracy, radościach, miłości, ale też o bólu, cierpieniu i strachu, jakie przyniosła druga wojna światowa. Na podstawie burzy mózgów przybliżono im postać A. Hitlera. Uczniowie stworzyli tablice z hasłami: jaki był? (nienawiść, nietolerancja, fanatyzm, egoizm, zło, opętanie, szaleństwo itp.), i co zrobił ludzkości? (wojna, holokaust, getto, ból, rozpacz, strach, cierpienie, śmierć).
Jako postać przeciwstawną, ukazano uczniom Irenę Sendlerową. Powstała kolejna tablica z hasłami - dobroć, miłość, odwaga, braterstwo, poświęcenie. Z powstałych prac uczniów urządzono wystawę w bibliotece szkolnej. Podczas warsztatów uczniowie obejrzeli film pt.: ,, Holokaust oczami dziecka”. Stworzyły ,,Mirabelkowe Drzewo Miłości”. Wykonały schemat kamienicy pana Friedmana umieszczając na nim hasła z nazwami postaci, ulic i tradycji żydowskich. Słuchały audiobooka i śledziły wzrokiem fragmenty tekstu z opowiadania Cezarego Harasimowicza pt.: ,,Mirabelka”. Odpowiadały na pytania związane z tekstem. Słuchały też muzyki biesiadnej - żydowskiej i podejmowały próby tańca.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie, a wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali dyplomy z podziękowaniami za udział.
 Dziękujemy za relację paniom  Marcie Popławskiej i Ewie Zastockiej