Oto propozycje biblioteki w Szkole Podstawowej nr 2 w Koluszkach w ramach Tygodnia Bibliotek. Relację napisały do nas panie Ewa Jackowska, Sylwia Kąkiel-Nowak, Małgorzata Woźniak.
Jedną z propozycji było aktywne czytanie książki pt. „O niezwykłym chłopcu, który pożerał książki”. Dzieci z klas I-III najpierw odszyfrowują tytuł książki i wykonując różne zadania odnajdują ją na półce. Potem poznają ciekawostki o jej twórcach – autorze i tłumaczce. Następnie rozwiązują rebus, aby poznać imię bohatera. Podają jak poprawnie je zapisać. Po tych wspólnych działaniach rozpoczynają aktywne czytanie, bardzo uważnie słuchają czytania pani bibliotekarki i przyglądają się ilustracjom. Na bieżąco dzielą się swoimi spostrzeżeniami, przemyśleniami i odpowiadają na zadane pytania. Niektóre fragmenty książki ilustrują mimiką i gestem, wymyślają scenki. Wskazują książki, które mógłby pożreć bohater, w ten sposób utrwalają sobie rodzaj i układ książek zgromadzonych w naszej bibliotece. Po zakończeniu czytania, wyjaśniają co to znaczy „pożerać książki” i podają argumenty przemawiające za stwierdzeniem dlaczego warto czytać. Potem w grupach wykorzystując wylosowane wyrazy układają opowiadania, które mógłby przeczytać bohater książki – Henio. Po prezentacji opowiadań w milczeniu jeszcze raz przedstawiają za pomocą pantomimy historię chłopca, którą kończą wspólnym okrzykiem „Czytanie jest super!”.
Inną propozycją biblioteki są zajęcia z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Wszystkie klasy młodsze poznają historię powstania japońskiego teatru w pudełku, oglądając film edukacyjny. Klasy I następnie uczestniczą w spektaklu „Szukając Marudka”, aktywnie włączając się w przedstawienie, dodają swoje spostrzeżenia, wyrażają emocje bohatera, mówią o jego zachowaniu i udzielają mu rad. Klasy II i III poznają historię „Kotki Milusi” i mają możliwość sami stworzyć karty i napisać własną opowieść kamishibai.
Klasy IV-VIII oglądają film „Magiczne drzewo. Połykacze książek”, podejmują dyskusję na temat jego fabuły. Zapoznają się także z procesem, jaki zachodzi w mózgu człowieka podczas czytania. Uświadamiają sobie, dzięki temu wagę czytania w ich rozwoju intelektualnym.
Rozpoczęta została też całoroczna akcja „Mądrość książki”. Uczniowie wypisują z wypożyczonych książek ważne dla siebie cytaty, które są zachętą dla innych czytelników do sięgnięcia po tę pozycję.
Z okazji Tygodnia Bibliotek powstał plakat reklamujący bieżącą ofertę naszej biblioteki. Uczniowie stworzyli zakładki z hasztagami inspirującymi do czytania. Przez cały tydzień na chętnych uczniów czekają drewniane plansze do rozgrywek w mankalę. Gadżetem cieszącym się dużą popularnością jest „uskrzydlony fotel”, na którym mogą spocząć tylko osoby, czytające książkę. Rozpoczęła się również akcja „Torba pomysłów”, uczniowie mogą zgłaszać swoje propozycje dotyczące działań biblioteki.
Wyżej opisane działania objęły swoim zasięgiem znaczne grono uczniów naszej szkoły wpływając na popularyzację biblioteki, książek i czytania.
Dziękujemy!