W tym roku I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu postanowiło w szczególny sposób upamiętnić 76. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i wziąć czynny udział w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.
Inicjatorem i głównym koordynatorem przedsięwzięcia była Pani Barbara Tęgiewicz – zastępca Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego Collegium Gostomianum w Sandomierzu przy współudziale Pani Marty Korzynek – nauczyciela bibliotekarza, Pana Waldemara Białousza – nauczyciela historii, Pani Marty Borowskiej - nauczyciela bibliotekarza oraz uczniów.
15 maja, od rana wyznaczeni uczniowie (Kinga Gajek, Michał Sowiński, Dobrawa Róg, Weronika Ramus) przy wejściu do szkoły rozdawali symboliczne żółte żonkile.
Została przygotowana wystawa pt. „Oni byli naszymi uczniami” i projekcja filmu „Nie było żadnej nadziei”. Na koniec spotkania wszyscy zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia.
Szkolne obchody upamiętniające to wydarzenie zostały zaplanowane w drugim semestrze roku szkolnego. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowywali papierowe żonkile – symbole pamięci o powstańcach z getta warszawskiego.
Wśród uczniów zostali wyznaczeni organizatorzy akcji. Dla nich zostały przygotowane specjalne identyfikatory. Na korytarzach szkolnych zamieszczone zostały plakaty informacyjne,
a przez radiowęzeł szkolny została przekazana informacja o akcji. Przygotowaliśmy też duży, symboliczny żonkil.
W pracowni historycznej odbyły się wykłady:
- Istota akcji „ Żonkile”
- „Historia getta warszawskiego i getta sandomierskiego”
- „Uczniowie Collegium Gostomianum wyznania mojżeszowego” połączone z piosenkami
i wierszami.
Na spotkanie zostały zaproszone media, które szeroko opisały to wydarzenie. Wydarzenie zostanie wpisane w kalendarz wydarzeń szkolnych Collegium Gostomianum.
Relacja: Marta Korzynek
Dziękujemy!