30 października 2020

Ekologicznie i technologicznie w bibliotece szkolnej w Dębskiej Woli

Propozycję lekcji bibliotecznej z technologią i ekologią ma dziś dla Państwa pani Anna Piwowarska ze Szkoły Podstawowej im. Jakuba Szelesta w Dębskiej Woli.

Czy tocząca się dyskusja publiczna wokół humanitarnego traktowania zwierząt może stać się inspiracją do przeprowadzenia ekologicznego wyzwania w bibliotece szkolnej? Ależ tak! 

Wstępem do niecodziennej lekcji ekologii z pierwszakami była krótka rozmowa na temat praw zwierząt. Wspólnie odpowiadaliśmy na poważne, ekologiczne pytania. Co czuje lis, który żyje w klatce? O czym marzy norka, która patrzy na świat przez kraty? Czy lew i słoń są szczęśliwi w cyrku? Jak powinniśmy dbać o las, który jest domem dla dzikich zwierząt? Pierwszaki zostali podzieleni na małe zespoły, po to, aby zastanowić się, o jakim życiu marzy lis oraz jakie marzenia ma uwięziona pustułka. Refleksje i wnioski z krótkich rozmów nad życiem zwierząt miały towarzyszyć pierwszakom w kolejnych etapach lekcji bibliotecznej.




Następnie w literaturze dla dzieci poszukiwaliśmy motywów szczęśliwych zwierząt. Asystował nam Kubuś Puchatek - odczytaliśmy bowiem głośno fragmenty książki o niesfornym (i wolnym!) niedźwiadku ze Stumilowego Lasu. Nauczyciel bibliotekarz podsumował dyskusję i zebrał wnioski z grup uczniowskich na temat szczęśliwego lisa i wolnej pustułki. Doszliśmy do wniosku, że marzeniem dzikich zwierząt jest wolność i czyste środowisko naturalne.

W nagrodę za pilną pracę wszyscy mali czytelnicy mogli pokolorować lisa i pustułkę - bohaterów ekologicznej lekcji w bibliotece. Dzięki aplikacji Quiver na tablety i smartfony,  połączyliśmy tradycyjne malowanki z technologią. Aplikacja ożywiła pomalowane kredkami obrazki zwierząt i nadała im trójwymiarowy kształt.
Biblioteczne zabawy z ekologią i technologią sprawiły pierwszakom wiele radości.

Dziękujemy za relację!