8 marca 2023

Rok Szymborskiej

Pani Małgorzata Wojtyś przysłała nam relację z wizyty uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza z Kalisza,  w Muzeum w Lewkowie. Wyjazd zorganizowano z okazji trwającego Roku Wisławy Szymborskiej. 

Rok Szymborskiej w Lewkowie

27 milionów, 4 lata remontów – nowe oblicze Muzeum w Lewkowie w powiecie ostrowskim zobaczyli w piątek uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Wyjazd został zorganizowany z okazji obchodów Roku Wisławy Szymborskiej.

Uczniowie zwiedzili park przypałacowy. Tam od Sylwii Nowickiej, dyrektor obiektu dowiedzieli się wielu ciekawostek o miejscu – o historii dawnych właścicieli posiadłości – Lipskich, o samym parku i ciekawej roślinności. Weszli do lodowni, a później zwiedzili wnętrza pałacu. Mogli, dzięki swojej wyobraźni, zasiąść z Lipskimi w jadalni, wziąć udział w balu i posłuchać muzyki. Na piętrze muzeum uczniowie obejrzeli część wystawienniczą poświęconą historii powiatu ostrowskiego, z archeologicznymi eksponatami wypożyczonymi z Muzeum Archeologiczne w Poznaniu. Wrażenie na uczestnikach robiły tablice z pocztówkami, a także multimedialne elementy wystawy. Uczniowie zwiedzili oczywiście unikatową wystawę kolaży Wisławy Szymborskiej – „Niepoważne kolaże”. Wystawa była jedną z pierwszych w kraju i pierwszą w Wielkopolsce, która otwierała rok Noblistki. Obejrzeli także film o noblistce.

Młodzież uczestniczyła także w zajęciach z tworzenia kolaży wzorem Szymborskiej. Noblistka zaczęła tworzyć kolaże jako odpowiedź na systemowy brak w PRL odpowiednich pocztówek, które mogłaby wysyłać na święta lub przy innych okazjach swoim przyjaciołom lub znajomym. Stąd pomysł na własne wyklejanki. Ale collage ma długą tradycję w historii sztuki i temu są poświęcone warsztaty prowadzone przez Katarzynę Bielawską. Młodzież z kaliskiej „Siódemki” wykazała się ogromną pomysłowością i kreatywnością. Szymborska bałaby zachwycona.


Dziękujemy