25 stycznia 2016

Spotkania ze scratchem

A taki oto materiał znaleźliśmy w sieci. Cieszy nas, gdy w mediach pojawiają się informacje o aktywności nauczycieli bibliotekarzy. Szczególnie, gdy dotyczą naszej redakcyjnej koleżanki Małgorzaty Sawickiej :)
Uczniowie klas młodszych z Zespołu Szkół Samorządowych w Augustowie pod okiem nauczyciela bibliotekarza Małgorzaty Sawickiej od września 2015 uczestniczą w projekcie edukacyjnym Mistrzowie Kodowania. Ma on na celu upowszechnienie nauki programowania w polskich szkołach. W ramach zajęć dzieci programują w intuicyjnym języku Scratch. Nauczyciele biorący udział w programie zostali przeszkoleni przez ekspertów. Projekt realizowany jest przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.


W listopadzie 15 dzieci z klas II szkoły podstawowej wzięło też udział w projekcie „Ogólnopolska Akademia Programowania” realizowanym na zlecenie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Odbyło się 8 spotkań. Celem tych zajęć było zainspirowanie dzieci do nauki programowania, która daje narzędzia pozwalające odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii a tworzenie gier uczy kreatywnego rozwiązywania problemów.

Umiejętność komunikowania się z komputerem i urządzeniami elektronicznymi jest prawie tak fajna, jak posiadanie supermocy!

W dniach 7-13 grudnia 2015 „Mistrzowie Kodowania” przyłączyli się też do udziału w Godzinie Kodowania- międzynarodowej akcji organizowanej przez fundację Code.org w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej. Jest to impreza powszechnie uważana za największą inicjatywę edukacyjną w historii. Wzięło w niej dotychczas udział ponad 140 milionów uczestników, głównie uczniów, z całego świata. Według danych zebranych przez organizatorów, 298 572 uczestników z Polski wzięło udział w 494 956 sesjach. W czasie trwania Godziny Kodowania uczestnicy mogli spróbować swoich sił rozwiązując proste problemy i zdobywając nowe umiejętności poprzez pokonywanie kolejnych poziomów. W tym roku można było uczyć się podstaw Java Script wraz bohaterami Gwiezdnych Wojen.

Dlaczego warto uczyć się kodowania?

Rozumiemy, że zwiększanie kompetencji cyfrowych najmłodszych wspomaga kształceniu przyszłych specjalistów branży technologii informacyjno-komunikacyjnych. Komputery stają się coraz bardziej niezastąpione w codziennym życiu i warto po prostu poznać i zrozumieć, nawet na prostych przykładach, ich możliwości. Chcemy pokazać młodym, a nawet bardzo młodym ludziom jakie łatwe, przyjemne i pożyteczne może być programowanie.

Współczesne dzieci zaczynają rozumieć „programowanie” zanim jeszcze nauczą się czytać i pisać. Dzieci, ze szkoły podstawowej, które spędzają czas na pierwszych próbach kodowania przeżywają ciekawe doświadczenie i wychodzą z wypiekami na twarzy.
Mamy nadzieję, że będą zainteresowani do kontynuowania tej przygody.
Materiał pochodzi ze strony Augustów 24.pl