W bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu odbyły się warsztaty o mowie nienawiści i homofobii. Relację z tego wydarzenia przesłali do nas Sylwia Czernatowicz, Aneta Antczak i Paweł Domzalski.
8 listopada 2017 roku odbyły się ostatnie już trzecie warsztaty z cyklu "Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi" zatytułowane: „Bo liczy się człowiek! Mowa nienawiści i homofobia”.
Zajęcia poprowadzone przez Pana Pawła Domzalskiego trwały 2 godziny. Pierwsza część miała charakter informacyjno-wykładowy. Uczniowie zapoznali się z definicja pojęcia mowy nienawiści oraz jej głównymi wyznacznikami. Młodzież poznała także drzewo mowy nienawiści oraz mechanizmy wspierające stereotypy. Prowadzący zwrócił uwagę na konsekwencje przestępstw z nienawiści oraz przedstawił najważniejsze symbole mowy nienawiści. W drugiej części warsztatów uczniowie analizowali wypowiedzi zawierające elementy mowy nienawiści określając odbiorców, kogo dotyczy dana wypowiedź, jaka jest jej treść i cel oraz możliwe konsekwencje. Następnie analizowali niemieckie grafiki propagandowe dotyczące Żydów, które powstały przed drugą wojną światową.
Kolejnym etapem warsztatów była analiza wypowiedzi zamieszczanych na portalach społecznościowych dotyczących antysemityzmu, wyglądu i homofobii. Działając w czterech grupach młodzież analizowała teksty źródłowe oraz sytuacje, które mogłyby się wydarzyć w ich najbliższym otoczeniu, próbując wypracować prawidłowe reakcje na mowę nienawiści. Następnie uczestnicy warsztatów obejrzeli filmy, na których nastolatkowie o orientacji homoseksualnej, chłopcy i dziewczęta opowiadają o swoich doświadczeniach szkolnych i rodzinnych związanych z przyznaniem się do swojej orientacji. Pozwoliło to przybliżyć problem homofobii w środowisku szkolnym czy domowym. Przeanalizowano komiks poświęcony temu zagadnieniu oraz wypełniono kartę pracy, w której określono sposoby reagowania na dyskryminację i znęcanie się.
http://bibliotekazsoiz.blogspot.com
Dziękujemy za relację!