8 stycznia 2018

Projekt „Krokus” w X LO w Radomiu
O udziale uczniów XLO w Radomiu w projekcie dotyczącym Holokaustu, pisze pani Ewa Wziątek, nauczyciel bibliotekarz, koordynator całego przedsięwzięcia. Zapraszamy.

W roku szkolnym 2017/18 uczniowie X LO im. St. Konarskiego w Radomiu wzięli udział w Międzynarodowym Projekcie "Krokus". Jego pomysłodawcami i organizatorami są Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holokauście oraz Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie. Projekt powstał w Irlandii w 2005 r., Polska dołączyła do niego w 2009 r. Aktualnie biorą w nim udział uczniowie z Irlandii, Irlandii Północnej, Bułgarii, Chorwacji, Czech i Polski, jest ich już ponad 50 tysięcy.


Celem Projektu "Krokus" jest zapoznanie uczniów z tematyką Holokaustu, rozbudzenie w nich świadomości niebezpieczeństw i zagrożeń wiążących się z dyskryminacją, uprzedzeniami, fanatyzmem, nietolerancją, uwrażliwienie na krzywdę drugiego człowieka, skłonienie do dyskusji na temat przyczyn i skutków zbrodni Holokaustu oraz przestępstw określanych mianem zbrodni przeciwko ludzkości.W ramach projektu Irlandzkie Towarzystwo Edukacji o Holocauście przekazuje szkołom cebulki żółtych krokusów. Upamiętniają one półtora miliona żydowskich dzieci i tysięcy dzieci innych narodowości, ofiar II wojny światowej, które na ogół nie mają swoich mogił.

W trakcie trwania Projektu "Krokus" uczniowie, nauczyciele i Dyrektor X LO posadzili cebulki krokusów, które zakwitną na początku wiosny. Sadzenie krokusów poprzedziły lekcje, zajęcia pozalekcyjne i rewalidacyjne podczas których młodzi ludzie dowiedzieli się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Dziękujemy za relację.