2 lutego 2018

Dlaczego warto uczyć się kodowania?



Praca nauczycieli bibliotekarzy nie dotyczy tylko pracy z książką. W dzisiejszym rozwijającym się świecie to także inspirowanie dzieci i młodzieży do poznawania nowoczesnych technologii. O niezwykle interesujących zajęciach z kodowania przeczytacie w relacji pani Małgorzaty Sawickiej, naszej redakcyjnej koleżanki :)

Towarzystwo Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Odział w Augustowie wzięło udział w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”. Jego celem jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dzięki temu w Szkole Podstawowej nr 2 im Zygmunta Augusta i w Szkole Podstawowej nr 4 im. Marii Konopnickiej w Augustowie odbyły się warsztaty z kodowania.


Dzięki zaangażowaniu nauczycieli: pani Małgorzaty Sawickiej, pani Danuty Gregorowicz i pani Moniki Rowińskiej w projekt, z fundacji wypożyczono roboty Finch. W warsztatach wzięły udział drużyny z klas I- IV, a gimnazjaliści wystąpili w roli asystentów. Wcześniej uczniowie z klas gimnazjalnych przetestowali Finche i wgrali odpowiednie oprogramowanie. Dzięki znajomości intuicyjnego języka programowania Scratch, znają oni świetnie język obrazkowy, którego znajomość jest potrzebna do programowania robotów.
Finche to dość niepozornie stworzenia, które potrafią znacznie więcej, niż na pierwszy rzut oka może się wydawać. Każdy robot wyczuwa swoje położenie, temperaturę otoczenia, światło, omija przeszkody, gra na różnych częstotliwościach dźwięków. Zakodowane roboty potrafiły poruszać się, omijać przeszkody, świecić kolorami, podążać za światłem latarki. Można też było na ekranie komputera kontrolować ruchy paletki do finch ponga.


Warsztaty miały one na celu upowszechnienie i zainspirowanie do nauki programowania, która daje narzędzia pozwalające odnaleźć się w świecie nowoczesnych technologii. Zdajemy sobie sprawę, że zwiększanie kompetencji cyfrowych najmłodszych wspomaga kształceniu przyszłych specjalistów branży technologii informacyjno-komunikacyjnych.






Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem i zaangażowaniem uczniów. Dzieci, przekonały się, że umiejętność komunikowania się z komputerem i urządzeniami elektronicznymi jest prawie tak fajna, jak posiadanie supermocy!
Mamy nadzieję, że uczniowie będą zainteresowani kontynuacją tej przygody.

Dziękujemy za materiał!