Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) Polsce obchodzony jest od 2005 r. Jego celem jest inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego wykorzystania zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, zaznajomienie dorosłych z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. O działaniach podjętych w tym temacie napisała do nas Pani Halina Chowałko
Tematyka bezpieczeństwa w sieci była szeroko omawiana podczas organizowanego przez bibliotekę szkolną i Hufiec Pracy w Nysie Dnia Bezpiecznego Internetu - dla uczniów klasy 2 FK.
Tegoroczne przedsięwzięcie odbyło się pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”.
Na wstępie omówione zostało pojęcie szacunku i jego znaczenie dla stosunków międzyludzkich w ogóle. Bez tej wartości nie sposób budować kultury, zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania dla innych ludzi, ich prywatności czy odmiennych poglądów w Internecie skutkuje takimi niepokojącymi zjawiskami jak hejt, cyberprzemoc, czy ksenofobia. Omówione pojęcia zostały poparte przykładami z życia codziennego. Podkreślono również kwestię szacunku do własnej osoby, budowania swojej reputacji, poszanowania prywatności. Są to istotne czynniki bezpieczeństwa w sieci.
Młodzież wysłuchała prelekcji dotyczącej niebezpieczeństw czyhających w Internecie oraz sposobów za pomocą których można im zapobiegać.
Zajęcia zakończono quizem, który miał na celu utrwalenie zdobytej wiedzy. Uczestnicy chętnie podejmowali też rozmowy dotyczące konkretnych życiowych sytuacji, jakie przydarzyły się im i ich znajomym. Temat poruszony na zajęciach został odebrany przez młodzież jako ciekawy i „na czasie”.
Uczestnicy mieli też okazję zapoznać się z literaturą tematyczną, a największym zainteresowaniem cieszyły się książki związane z Internetem, np. Samotność w sieci, Ty, ja i fejs, Dziewczyna i Internetu, Najlepsze przepisy naszych blogerów itp.
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej.
Dziękujemy za relację!!!