28 lutego 2018

Dzień Języka Ojczystego w tyskiej siódemce


21 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Do obchodów przyłączyła się biblioteka SP 7 w Tychach – nauczyciele bibliotekarze Katarzyna Wodniok i Marta Romańska. Oto relacja: 

W ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego zorganizowałyśmy spotkania czytelnicze dla uczniów naszej szkoły oraz konkursy. Na zajęciach gościłyśmy klasy pierwsze, czwartą oraz grupę uczniów ze świetlicy. 

Na spotkaniach z klasami pierwszymi, czytałyśmy uczniom bajkę „Czerwony Kapturek”, ale napisaną w gwarze śląskiej. Chciałyśmy w ten sposób zwrócić uczniom uwagę na odmienność językową, którą można spotkać w naszym regionie. Uczniowie świetnie się bawili, przy wspólnym tłumaczeniu niezrozumiałych słów. Następnie była zabawa „Znajdź parę”, w której uczniowie uczyli się, bądź poznawali nowe przysłowia. Połowa klasy dostała zilustrowane pierwsze słowa popularnych przysłów, a druga ich zakończenia. Uczniowie musieli odnaleźć swoją połówkę. Każde z przysłów zostało wyjaśnione przykładami z życia uczniów. Nasze pierwszaki wykazały się dużą wiedzą. 
Uczniowie klasy czwartej musieli się zmierzyć z łamańcami językowymi. Miało im to uświadomić, że język polski, nawet dla nas Polaków, może być nie lada wyzwaniem. Następnie musieli wykazać się znajomością ortografii. Bawiliśmy się w bingo ortograficzne z literami ż i rz. 
Uczniowie ze świetlicy również wysłuchali bajki „Czerwony Kapturek” w gwarze śląskiej, a następnie bawiliśmy się w zabawę „Zakręcone przysłowie”. Do zabawy wykorzystaliśmy popularnego wśród uczniów spinnera. Gracz miał za zadanie zakręcić spinnerem ułożonym na środku planszy, a następnie odczytać wylosowany początek przysłowia i samodzielnie je dokończyć. Uczniowie świetnie sobie radzili i dobrze się bawili. 

Odbyły się również konkursy: dla najmłodszych - klasy 1-4 - konkurs plastyczny „Ilustracja do przysłowia” , dla uczniów starszych - internetowy konkurs „W świecie związków frazeologicznych”. 

Relacja Pani Katarzyny Wodniok