2 marca 2018

Książka na kolanach


O tym, że zajęcia z tworzeniem lapbooków można z sukcesem przeprowadzić w szkole średniej udowadnia pan Paweł Domzalski. Oto relacja z ciekawych zajęć Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. mjra Henryka Sucharskiego w Bolesławcu 
W styczniu 2018r. przed feriami i w pierwszym tygodniu po feriach uczniowie klasy 3 technikum ekonomicznego analizowali na języku polskim pod kierunkiem Pana Pawła Domzalskiego dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”. Ze względu na bogactwo różnorodnych informacji zawartych w utworze: bogaty język literacki – poetyckie środki wyrazu, gwarę, ciekawą fabułę, różnorodność bohaterów, symbolikę, postaci fanta-styczne omawianie treści rozbito na bloki tematyczne. Aby nic nie umknęło przed sprawdzianem uczniowie w ramach podsumowania pracy z lekturą przygotowywali w czytelni naszej biblioteki lapbooki z wcześniej przyniesionych materiałów. Lapbook (in. "książka na kolanach") jest czymś w rodzaju teczki tematycznej, w której możemy umieścić wiadomości na wybrany temat. Informacje te jednak nie są gromadzone niczym wycinki z gazet. Taka teczka pełni raczej funkcję interaktywnej przestrzeni na rysunki, opowiadania, wykresy, słówka, terminy czy też zdjęcia. To wszystko umieszczone jest w kieszonkach, książeczkach o przeróżnych kształtach i na karteczkach.

Jednocześnie lapbook ma w sobie coś z zeszytu ćwiczeń, w którym wypełniamy rubryczki i umieszczamy wymagane informacje. Dlatego też świetnie się sprawdził również w szkole średniej. Przygotowanie teczek wymagało od młodzieży powtórzenia i usystematyzowania wiedzy o dramacie Wyspiańskiego. Pomysłów było mnóstwo a efekt końcowy na tyle udany, że postanowiliśmy wyeksponować uczniowskie prace w czytelni.

Relację nadesłali do nas panie Sylwia Czernatowicz i Aneta Antczak oraz pan Paweł Domzalski.