W tym roku szkolnym Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży „Czytelnick” przy Zespole Szkół Zawodowych w Wołowie rozpoczął czwarty rok działalności. Zapraszamy na relację z działalności klubu, którą nadesłała do nas pani Iwona Piekarek.
Pierwsze spotkanie odbyło się 29 października 2014 roku. Klub powstał z mojej inicjatywy jako kolejna forma promocji książki i czytelnictwa wśród młodzieży, ponieważ w mojej pracy nauczyciela bibliotekarza dążę do tego, aby młodzież sięgała po książkę nie z przymusu, ale z przyjemnością i traktowała czytanie jako twórczą rozrywkę. Odbyłam rozmowy z uczniami, którzy zapalili się do tego pomysłu i rozpoczęliśmy działalność. Dyskusyjny klub od początku cieszy się zainteresowaniem młodzieży. Daje szansę nawiązania nowych znajomości, rozbudza poczucia przynależności, stwarza możliwość wymiany opinii i poglądów o przeczytanych książkach, sprzyja nawiązaniu znajomości przyjaznego kontaktu z drugim człowiekiem, rozwija zainteresowania. Uczniowie sami wybierają książki, które chcą czytać i, o których chcą rozmawiać.
Nasze spotkania przebiegają w miłej, przyjaznej atmosferze, bywa też wesoło. Zdarzają burzliwe, ale twórcze dyskusje na temat przeczytanych książek. Natomiast dla mnie największą wartością jest to, że w ten sposób mogę poznać klubowiczów, kim są, co lubią, jakie mają zainteresowania również nie tylko czytelnicze. Działalność klubu nie ogranicza się tylko do spotkań oraz dyskusji o książkach, od samego początku istnienia klubu młodzież bierze bardzo aktywny udział w akcjach, a także imprezach promujących książkę i czytelnictwo w środowisku szkolnym i lokalnym. Uczestniczymy w kolejnych edycjach akcji Narodowego Czytania, Cała Polska Czyta Dzieciom (czytamy w wołowskich przedszkolach, szkołach podstawowych, domu dziecka, szkole specjalnej), akcji Bookcrossingu, w Ogólnopolskich Wyborach Książek, akcji Czytam wszędzie, Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom, Pikniku Reymontowskim, Paradzie czytelniczej XIV Dolnośląskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami „Z książką na walizkach”. W ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam” nagraliśmy Mannequin Challenge, uczestniczymy w obchodach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, bierzemy udział w akcji Czytaj.pl. Klubowicze także uczestniczą z sukcesami w konkursach szkolnych i pozaszkolnych, są wolontariuszami Jarmarku Bożonarodzeniowego, Jarmarku Wielkanocnego, akcji charytatywnych. Aktywnie współpracujemy z Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną, pod której patronatem działamy, organizujemy wspólne akcje i imprezy czytelnicze.
Oto kilka wypowiedzi klubowiczek:
Ola: Uczestnictwo w DKK daje mi bardzo wiele, książki niosą dużą wiedzę i prawdę o życiu. Poprzez czytanie wzbogaca się moje słownictwo, rozwija wyobraźnia. Uczestnictwo w spotkaniach DKK motywuje mnie do czytania po szkole. Na każdym spotkaniu panuje cudowna atmosfera, która po całym dniu nauki jest nam potrzebna i sprawia, że zapominamy o naszych codziennych problemach. Spotkania dały mi również możliwość zintegrowania się z pozostałymi uczestnikami i poznania naprawdę pozytywnych ludzi.
Zuza: Gdy czytam książki wkraczam do zupełnie innego świata. Czytanie książek w DKK sprawia mi ogromną przyjemność, ponieważ mogę oderwać się od szarej codzienności mojego życia!
Agnieszka: Uczestnicząc w spotkaniach DKK mogę się wiele nauczyć. Książki rozbudzają i pobudzają moją wyobraźnię. Niektóre książki są tak wciągające i interesujące że trudno jest się od nich oderwać. Czytając ciekawą książkę, można bardzo mile spędzić swój wolny czas.
Karolina: Uczestnictwo w spotkaniach DKK daje mi możliwość przyjemnego spędzenia czasu w gronie zainteresowanych czytelnictwem osób, dyskusji z innymi na temat ich postrzegania książki. Dzięki możliwości czytania ciekawych książek rozwijam swoje zainteresowania.
Dziękujemy za relację!