6 kwietnia 2018

Historie, które leczą

Z Ciężkowic otrzymaliśmy ciekawą relację z zajęć przeprowadzonych w bibliotece Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Jest to pierwsza relacja z tej szkoły i z tego ciekawego, małego małopolskiego miasteczka. Witamy w naszych progach!
Jaki jest świat, jakie reguły nim rządzą i jak poradzić sobie z krytyką innych… to pytania, jakie człowiek stawia sobie od stuleci. Odpowiedzi poszukali uczestnicy warsztatów z cyklu „Historie, które leczą” w dniu 14 marca 2018 r. zorganizowanych w bibliotece szkolnej. A kanwą do przemyśleń stała się baśń J. Ch. Andersena – „Brzydkie Kaczątko”. Dla potrzeb warsztatowych baśń rozpisano z podziałem na role. Uczniowie mogli się wcielić w postać narratora, Brzydkiego Kaczątka, psa - Burka, kota Mruczka, Kury, Kaczki, Żaby, Kaczątek, Łabędzi. Każdy z uczestników mógł wypowiedzieć się jak czuł się w swojej roli: Matki-Kaczki, która wydała na świat „inne” dziecko; Brzydkiego Kaczątka- poszturchiwanego, odpychanego, bo „inne”; Braci - Kaczątek, obojętnych na los brata; Burka, Mruczka, Kury – występujących w roli zgryźliwych ekspertów.


Wspólnie ustaliliśmy, że to niesamowita opowieść z głębokim morałem: mówi o odrzuceniu, o samotności, o uprzedzeniu i złym traktowaniu ludzi pozbawionych urody, majątku, czy stanowiska. I o tym, że Brzydkie Kaczątko, które często nosimy w sobie, w swojej głowie i czasem w sercu też, może się przeobrazić w pięknego łabędzia. Że nie ważne to, co powierzchowne, że nie wszystko złoto, co się z wierzchu świeci. Nie wolno także wykluczać nikogo z grupy, nawet jeżeli jest on w jakikolwiek sposób odmienny od otoczenia… I co najważniejsze - autor uczy nas wytrwałości w dążeniu do marzeń.

Za relację dziękujemy pani Marii Dziuban.